play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Restoranti i parë jashtë Italisë, ja ku do hapet ‘shtëpia e Sophia Loren’

today22/03/2024

Background
share close

Këtë prill, dyqani shekullor Woo Cheong i Wan Chai, Hong Kong do të rihapet si Sophia Loren House. Monumenti katërkatësh do të rivitalizohet me një pamje krejt të re, e cila feston trashëgiminë ikonë të aktores italiane me frymën e “la dolce vita” që u bë e famshme nga regjisori italian i filmit Federico Fellini në vitet ’60 dhe ’70.

Dyqani i pengjeve Woo Cheong u ndërtua fillimisht në 1888 dhe u shpall si një ndërtesë historike e klasit II në 2009. Ndërtesa më parë strehonte restorantin dhe barin modern britanik The Pawn, destinacionin e ngrënies napolitane Crust Italian dhe restorantin kinez Woo Cheong Tea House.

Rihapja e madhe e dyqanit të pengjeve do të mahnitë vizitorët me katër vende krejt të reja. Hyni në Pizzerinë Sophia Loren, një restorant i rastësishëm i picave të stilit napolitan; ose Casa Sophia Loren, një restorant i sofistikuar italian që gatuan pjata klasike me ushqim deti.

Hapësira do t’i kushtohet Italisë së viteve 1960 dhe 1970, epokës së filmit të Federico Fellini “La Dolce Vita” dhe gjithashtu kulmit të karrierës kinematografike të Sophia Loren. Restoranti është projektuar nga arkitektja italiane Ivo Maria Rentaelli, e cila ka zgjedhur për dekorim shumë vepra arti me temën e Sophia Loren.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *