play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Rama publikon artikullin e medias spanjolle: Shqipëria, një destinacion që të rrëmben ndjenjat

today11/03/2024

Background
share close

Shqipëria është vënë sërish në vëmendje tq mediave botërore, ku kësaj radhe e përditshmja spanjolle “El Viajero Fisgón” i ka kushtuar një artikull.

“Në vëmendjen e mediave botërore E përditshmja spanjolle “El Viajero Fisgón” rekomandon Shqipërinë si një destinacionet më “in” për t’u vizituar nga turistët, duke e cilësuar si një vend që të rrëmben ndjenjat”, shkruan Rama.

Artikulli i plotë.

Çfarë duhet të shihni në Shqipëri në 4 ditë

Dhe një nga destinacionet më të rekomanduara për të vizituar këtë vit midis muajve maj dhe shtator është Shqipëria, e vendosur në zemër të Ballkanit.

Shqipëria, e njohur si “vendi i shqiponjave” në shqip, ka shumë për të ofruar: nga peizazhe mahnitëse plot aventura, në histori dhe kulturë unike dhe autentike. Në vetëm katër ditë, ju mund të zhyteni në bukuritë e Shqipërisë dhe të zbuloni vendet më turistike dhe qoshet e fshehura të vendit.

Shqipëria, një destinacion që të rrëmben ndjenjat

Zbuloni vendin dhe të gjitha anët e tij në vetëm katër ditë. Shqipëria është plot me mundësi për t’u shkëputur dhe për të shpëtuar nga rutina. Mund të shëtisni nëpër rrugët me kalldrëm të mbushura me histori të shekujve të kaluar, të ecni nëpër malet dhe liqenet e Alpeve Shqiptare dhe të vizitoni zonën bregdetare të vendit.

Dita 1: Zbulimi i kryeqytetit, Tirana

Filloni aventurën tuaj në kryeqytetin e gjallë të Shqipërisë, Tiranën. Kur zbarkoni në aeroportin e vendit, këshillohet të merrni me qira një makinë për të lëvizur më rehat dhe me ritmin tuaj.

Në ditën e parë të turneut, zhytuni në atmosferën e gjallë teksa eksploroni Sheshin Skënderbej , në zemër të qytetit, ku qëndron një statujë e heroit kombëtar . Do të keni mundësinë të gërmoni në historinë e vendit dhe të vizitoni xhaminë shumëngjyrëshe të Et’hem Beut dhe Muzeun Historik Kombëtar . Mos e humbisni rastin të provoni kuzhinën e shijshme shqiptare në një nga restorantet lokale.

Dita 2: Eksplorimi i qytetit antik të Beratit

Gjatë ditës së dytë, vizitoni qytetin piktoresk të Beratit , i njohur si “ Qyteti i një mbi një dritareve ”. I shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Berati do t’ju befasojë me hijeshinë e tij mesjetare dhe pamjet mahnitëse panoramike . Eksploroni lagjen Mangalem , me shtëpitë e saj të bardha me shkallë, dhe ngjituni në Kalanë e Beratit për pamje spektakolare të luginës dhe lumit.

Dita 3: Admirimi i bukurive natyrore të Gjirokastrës dhe Butrintit

Udhëtoni në qytetin e Gjirokastrës, një tjetër perlë e trashëgimisë botërore . Eksploroni kështjellën e saj mbresëlënëse dhe vazhdoni deri në rrënojat e Butrintit, një vend arkeologjik i shpallur gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ecni mes tempujve të lashtë, teatrove dhe fortifikimeve të këtij qyteti antik .

Dita 4: Relaksohuni në Plazhin e Gjipesë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të përfunduar udhëtimin sesa të vizitoni zonën bregdetare të vendit , ku mund të relaksoheni dhe të çlodheni. Drejtohuni drejt bregdetit të bukur të plazhit të Gjipesë , ku do të gjeni disa nga plazhet më mahnitëse në Shqipëri. Shijoni një ditë relaksuese në plazh, duke u bërë banja dielli dhe duke notuar në ujërat e kristalta të plazhit të Gjipesë.

Në këtë arratisje katër-ditore ju mund të shfrytëzoni rastin për të shijuar historinë, kulturën dhe natyrën unike të Shqipërisë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *