play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Qyteti që ju bën të shijoni edhe më shumë Krishtlindjet

today27/11/2023

Background
share close

Ata që kanë studiuar ose punojnë në Angli e dinë mirë që Londra nuk ka të bëjë fare me pjesën tjetër të vendit. Përtej perspektivës së punës dhe jetës në kryeqytetin anglez, Londra ka një atmosferë të veçantë, një humor multikulturor dhe energji që i jep asaj një romancë shtesë, të paktën nga jashtë. Kjo është ndoshta arsyeja që çdo Krishtlindje, ai është një qytet kampion në dekorimet festive, me dritat dhe humorin që ngrenë shiritin.

Është e qartë se kur je turist në një qytet të huaj, nuk ke shqetësimet dhe çështjet e përgjithshme që shqetësojnë jetën e përditshme. Nga ky këndvështrim, pra, Londra është ‘kampione’, por për të gjithë ata që jetojnë dhe punojnë atje, është tjetër çështje. Por kur vijnë Krishtlindjet, ditët festive të gjithë e preferojnë këtë qytetet më shumë, pasi ka një atmosferë tepër të veçantë.

Sidomos një shëtitje në Regent Street, ku dritat e Krishtlindjeve krijojnë një imazh të veçantë, nga Piccadilly Circus në mekën e London Shopping, Oxford Street të ngjall një ndjenjë që mund ta kuptosh vetëm kur je atje.

Në fakt, ky vend i parë për Londrën është reflektuar edhe në hulumtimin e kompanisë së transportit detar DFDS, e cila, përmes një studimi në TikTok, nxori në pah Londrën si qytetin kryesor të Krishtlindjeve, duke u bazuar dhe te dekorimet më mbresëlënëse te Rruga Regent, Covent Garden, Oxford Street, Carnaby Street dhe Royal Botanic Gardens.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *