play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Që nga anëtarësimi në NATO, Finlanda dërgon 7 avionë F-18 në Rumani

today11/06/2024

Background
share close

Finlanda ka dërguar për herë të parë që nga anëtarësimi në NATO në prill të 2023, shtatë avionë luftarakë F-18 në një bazë ushtarake në Rumaninë juglindore, ku ata do të kryejnë misione mbrojtjeje ajrore me avionë rumunë dhe britanikë.

Një komandant finlandez i forcave ajrore tha se misioni do të ndihmonte në përshpejtimin e integrimit të Finlandës në NATO.

“Ne si ekip do të kemi mësuar shumë dhe e gjithë kjo do të rrisë parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s.”

 

Rumania, një anëtare e NATO-s që nga viti 2004, ishte ndër shtetet e para të aleancës që miratoi pranimin e Finlandës.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *