play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Pse fermerët po protestojnë në Evropë, çfarë po bëjnë qeveritë?

today20/02/2024

Background
share close

Nga Sybille De La Hamaide dhe Gus Trompiz, Reuters.

Fermerët po protestojnë në të gjithë Bashkimin Evropian , duke thënë se po përballen me kosto dhe taksa në rritje, burokraci, rregulla të tepërta mjedisore dhe konkurrencë nga importet e lira të ushqimeve.

Demonstratat po zhvillohen prej javësh në vende si Franca, Gjermania, Belgjika, Holanda, Polonia, Spanja, Italia dhe Greqia.

Ndërsa shumë çështje janë specifike për vendin, të tjerat janë në mbarë Evropën.

Importet

Demonstratat në Evropën Lindore janë fokusuar në atë që fermerët thonë se është konkurrencë e pandershme nga sasi të mëdha importesh nga Ukraina, për të cilat BE-ja ka hequr dorë nga kuotat dhe detyrimet që nga pushtimi i Rusisë.

Fermerët polakë kanë bllokuar trafikun në kufirin me Ukrainën, për të cilin Kiev thotë se po ndikon në aftësinë e tij mbrojtëse dhe po ndihmon synimet e Rusisë.

Ndërkohë, fermerët çekë kanë futur traktorët e tyre në qendër të Pragës , duke ndërprerë trafikun jashtë ministrisë së fermave.

Fermerët janë të pakënaqur me importet sepse thonë se ato ushtrojnë presion mbi çmimet evropiane duke mos përmbushur standardet mjedisore të vendosura ndaj fermerëve të BE-së.
Negociatat e rinovuara për të përfunduar një marrëveshje tregtare midis BE-së dhe bllokut të Amerikës së Jugut Mercosur kanë nxitur gjithashtu pakënaqësi për konkurrencën e pandershme në sheqer, drithë dhe mish.

Rregullat dhe burokracia

Fermerët kundërshtojnë rregullimin e tepruar, kryesisht në nivel të BE-së. Në qendër janë rregullat e reja të subvencionimit të BE-së, të tilla si kërkesa për të lënë 4% të tokës bujqësore djerrë, që do të thotë të mos përdoret për një periudhë kohore.

Ata denoncojnë gjithashtu burokracinë, të cilën fermerët francezë thonë se qeveria e tyre e ndërlikon duke e komplikuar shumë zbatimin. Në Spanjë, fermerët janë ankuar për “burokracinë mbytëse” të krijuar në Bruksel që gërryen rentabilitetin e të korrave. Në Greqi, fermerët kërkojnë subvencione më të larta dhe kompensim më të shpejtë për dëmtimin e të korrave dhe bagëtinë e humbur në përmbytjet e vitit 2023.

Rritja e shpenzimeve për karburant

Në Gjermani dhe Francë, prodhuesit më të mëdhenj bujqësor të BE-së, fermerët janë kundërshtuar kundër planeve për t’i dhënë fund subvencioneve ose uljeve të taksave për naftën bujqësore. Fermerët grekë kërkojnë uljen e taksave për naftën.

Në Rumani, protestat në mes të janarit ishin kryesisht kundër kostos së lartë të naftës.

Të ardhurat

Në Francë, shumë prodhues thonë se një përpjekje e qeverisë për të ulur inflacionin e ushqimeve i ka lënë ata të paaftë për të mbuluar kostot e larta për energjinë, plehrat dhe transportin.

Çfarë po bëjnë qeveritë?

Komisioni Evropian në fund të muajit të kaluar propozoi kufizimin e importeve bujqësore nga Ukraina duke futur një “frenim urgjent” për produktet më të ndjeshme – shpendët, vezët dhe sheqerin – por prodhuesit thonë se vëllimi do të ishte ende shumë i lartë.

Komisioni ka përjashtuar gjithashtu fermerët e BE-së për vitin 2024 nga kërkesa për të mbajtur një pjesë të tokës së tyre djerrë ndërsa ende marrin pagesa për mbështetjen e fermave të BE-së, por në vend të kësaj ata do të duhet të rritin të korrat pa aplikuar pesticide.

Kryeministri francez, Gabriel Attal njoftoi masat duke përfshirë kontrollet për të siguruar që ushqimet e importuara të mos kenë gjurmë pesticidesh të ndaluara në Francë ose BE, dhe bisedime për t’i rritur çmimet e fermerëve dhe për të lehtësuar burokracinë dhe rregulloren.

Parisi dhe Berlini janë hequr dorë nga presioni dhe janë tërhequr nga planet për t’i dhënë fund subvencioneve ose uljes së taksave për naftën bujqësore. Në Rumani, qeveria ka vepruar për të rritur subvencionet e naftës, për të adresuar tarifat e sigurimit dhe për të përshpejtuar pagesat e subvencioneve.

Në Portugali, qeveria e përkohshme ka njoftuar një paketë ndihme urgjente me vlerë 500 milionë euro, duke përfshirë 200 milionë euro për të zbutur ndikimin e një thatësire të gjatë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *