play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Protesta në Indi për ligjin e ri të qeverisë Modi që përjashton muslimanët (video)

today13/03/2024

Background
share close

Qeveria e Indisë duket se vijon fushatën e saj të diskriminimit ndaj popullatës muslimane të vendit me një ligj të ri emigracioni, për të cilin opozita tha se kërkon të ‘polarizojë’opinionin disa javë para zgjedhjeve të përgjithshme.

Qeveria e kryeministrit Narendra Modi ka miratuar një ligj të kontestuar për qytetarinë që është kritikuar si diskriminues ndaj muslimanëve, që janë minorancë në vend.

Qeveria nacionaliste Hindu pretendon të jetë “pro-refugjatëve” sjell ligjin vetëm disa javë para zgjedhjeve të përgjithshme ku Modi kërkon mandatin e tretë në zyrë.

Ligji i jep të drejtë të aplikojnë për qytetarinë indiane qytetarëve nga Pakistani, Bangladeshi, e Afganistan që kanë ardhur në Indi para 31 dhjetorit 2014 – por vetëm nëse ata i përkasin minoriteteve fetare të grupeve te atjeshme me shumicë muslimane.

Njoftimi ministrisë së brendshme të Indisë shkaktoi menjëherë protesta dje nga popullata muslimane në shtetin verior të Assam dhe në kryeqytetin Delhi teksa kritikët e quanin anti-Musliman.

India pa protesta masive dhe në prezantimin fillestar të ligjit në 2019, ku disa njerëz humbën jetën dhe shumë u arrestuan.

Kritikët thonë se ligji shkel kushtetutën laike të Indisë dhe diskriminon ndaj rreth 200 milionë muslimanëve të vendit, që jetojnë kryesisht në vendet kufitare.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *