play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Pemët monumentale të vitit. Nga ulliri mijëra vjeçar te ahu polak, çfarë i bën aq të veçanta

today21/03/2024

Background
share close

Një pemë polake me nofkën Zemra e Kopshtit, e fotografuar më lart, ka fituar konkursin e Pemës Evropiane të Vitit 2024. Pema monumentale e zakonshme e ahut rritet në një park të vjetër në kopshtin botanik të Universitetit të Wroclaw. Është pema e tretë polake radhazi që fiton. Konkursi feston marrëdhënien tonë me natyrën duke shfaqur pemë të bukura dhe unike nga i gjithë kontinenti.

 132925292 F.jpg

Vendin e dytë e zë Ahu i Bayeux në Normandi. I përhapur mbi 40 m gjerësi, qyteti ka ofruar mbështetje strukturore për ta mbajtur atë në këmbë.

 132925293 Photo 2024 02 20 15 01 34.jpg

Në vendin e tretë është Ulliri 1000-vjeçar i Lurasit në Sardenjë të Italisë. Vlerësohet të jetë midis 3,000 dhe 4,000 vjeç, është një nga ekzemplarët më të vjetër të ullirit të egër në ishull.

 132925298 Photo 2024 02 20 15 32 39.jpg

Kamelia e zakonshme e kuruar kureshtar nga Portugalia ishte një nënkampione e fortë. Bie në sy për shekuj me formësim të kujdesshëm.

 

 132925333 Photo 2024 02 20 15 33 06.jpg

 

Pema e Mbretërisë së Bashkuar, gështenja e ëmbël e Wrexham në Acton Park, doli në vendin e dhjetë. Mendohet të jetë pothuajse 500 vjeç, kjo pemë gjigante ka përballuar shumë stuhi dhe ka mbijetuar duke u plaçkitur për dru zjarri në Britaninë e pasluftës të viteve 1940.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *