play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Parlamenti Evropian shpall Rusinë shtet sponsor të terrorizmit

today23/11/2022

Background
share close

Rusia

Parlamenti Evropian e ka caktuar Rusinë një shtet sponsor të terrorizmit në një masë e cila është kryesisht simbolike dhe që bazohet në sulmet ushtarake të Moskës ndaj objektivave civile në Ukrainë si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat e vendstrehimet e civilëve.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka reaguar pas marrjes së vendimit teksa tha se ai e mirëpret vendimin dhe bëri thirrje që Rusia të “izolohet në të gjitha nivelet”.

Përfshirja rezulton në kufizime për ndihmën e huaj, një ndalim të eksporteve të mbrojtjes, kontrolle mbi eksportet e teknologjisë me përdorim të mundshëm ushtarak dhe kufizime financiare, ndërsa gjithashtu ka implikime për imunitetin sovran të Rusisë në gjykatat amerikane.

Ndërkohë, BE nuk ka një listë të centralizuar të “shtetërve sponsorizues të terrorizmit” dhe nuk do të kishte pasoja të veçanta ligjore.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Arsim

Kushi thirrje studentëve: Aplikoni për bursa studimi, janë të barazvlefshme me pagën minimale (Kriteret)

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, ministrja e Arsimit Evis Kushi i ka bërë thirrje të gjithë atyre studentë të cilët plotësojnë 3 kriteret kryesore, të cilat i theksoi sërish, të aplikojnë për bursë studimi që do të jenë të barazvlefshme me pagën minimale, gjithashtu do të përjashtohen dhe nga tarifat e studimit. Kushi po ashtu tha se institucioni i ri që është krijuar, Agjencia Kombëtare për Financimin e Arsimit […]

today23/11/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%