play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

Pacientët prej pesë ditësh nuk marrin ilaçe me rimbursim, të moshuarit në vështirësi

today19/02/2024

Background
share close

Pacientët prej 5 ditësh nuk mund të marrin barna me rimbursim.

Sistemi elektronik që lidh farmacitë me Fondin e Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor i cili rimburson barnat dhe sistemi që lidh farmacitë me mjekun e familjes, i cili nënshkruan recetat e barnave me rimbursim, është bllokuar.

Mjekë të familjes konfirmojnë  duke u shprehur se janë vënë në vështirësi me pacientët, pjesa më e madhe e tyre të moshuar të cilët duhet të shkojnë disa herë në qendra shëndetësorë.

Ndërkohë burime nga FSDKSH pohojnë se ky bllokim i sistemeve elektronike vjen nga Akshi dhe pritet të zgjidhet së shpejti.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *