play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

OKB-ja do të rifillojë të martën seancën urgjente për situatën në Gaza

today11/12/2023

Background
share close

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) do të rifillojë të martën seancën e saj urgjente për situatën në Gaza , sipas një deklarate të presidentit të OKB-së, Dennis Francis.

Kjo vjen pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten që bën thirrje për një armëpushim humanitar, shkruan CNN.

Në një letër të ndarë nga presidenti i OKB-së, përfaqësuesit nga Egjipti dhe Mauritania kërkuan një takim të posaçëm të martën të Asamblesë së Përgjithshme “në kapacitetet tona përkatëse si Kryesues i Grupit Arab dhe Grupit të Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OIC).

Të dy përfaqësuesit kërkuan rifillimin e takimit duke thirrur rezolutën 377 të OKB-së “Të Bashkuar për Paqe”, e cila thotë se OKB-ja mund të mblidhet për të bërë rekomandime kur Këshilli i Sigurimit “dështon të ushtrojë përgjegjësinë e tij kryesore për të vepruar siç kërkohet për të ruajtur paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. ”

“Në mungesë të një armëpushimi dhe në dritën e shkeljeve të rënda të vazhdueshme të ligjit ndërkombëtar, duke përfshirë ligjin humanitar dhe të të drejtave të njeriut, si dhe shkeljet e rezolutave përkatëse të Kombeve të Bashkuara… situata në territorin e pushtuar Palestinez, duke përfshirë Jerusalemin Lindor, veçanërisht në Rripin e Gazës, ka vazhduar të përkeqësohet në mënyrë dramatike”, thuhet në letrën e përbashkët.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *