play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

OBSH bën thirrje për ndalimin e ushqimeve me përmbajtje të lartë kripë

today20/05/2024

Background
share close

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka bërë thirrje vendeve që të vendosin kufizime ligjore për sasinë e kripës në ushqimet e përpunuara, restorantet dhe mensat, si pjesë e një sërë rekomandimesh për të frenuar marrjen e tepërt dhe për të ulur shkallën e sëmundjeve të zemrës.

Siç u tha, pothuajse të gjitha vendet e rajonit evropian, 51 nga 53, kanë një konsum mesatar ditor të kripës mbi maksimumin e rekomanduar, që është pesë gramë në ditë.

Kjo paraqet probleme serioze shëndetësore sepse konsumimi i tepërt i kripës është një nga shkaqet kryesore të presionit të lartë të gjakut ose hipertensionit, i cili është faktori më i madh i rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare, sipas OBSH-së.

“Sa më i madh të jetë reduktimi i marrjes së kripës, aq më e madhe është rënia e presionit të gjakut: ulja e marrjes së kripës mund të zvogëlojë vdekshmërinë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe shfaqjen e sulmeve në zemër”, tha Zyra Evropiane e OBSH-së në një deklaratë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *