play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Një qytet në Suedi po inkurajon rezidentët të përshëndesin njëri-tjetrin! Ja efektet që ka

today22/11/2023

Background
share close

Një qytet në veri të Suedisë po inkurajon qytetarët të përshëndesin njëri-tjetrin. Qyteti, Luleå, ka rreth 80,000 banorë dhe ndodhet në veri të vendit. Banorët shohin shumë pak dritë dielli gjatë muajve të dimrit. Qyteti ka nisur një fushatë për të ndihmuar në ngritjen e humorit të rezidentëve të saj, sidomos atyre që mund të ndihen të vetmuar.

“Përshëndetja i bën njerëzit të ndihen rehat dhe të ndihen të sigurt, është diçka që të gjithë mund ta bëjmë për të krijuar një Luleå më të këndshme,” shkruan qyteti në rrjete sociale. “Përshëndetja juaj mund të bëjë një ndryshim.”

Nisma ‘Säg hej’, që do të thotë ‘thuaj përshëndetje’ në suedisht, nisi më 31 tetor – një ditë që, përveçse është Halloween, është edhe ‘dita e fqinjëve’ në Suedi.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *