play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Një “pemë Krishtlindjesh” krijuar në hapësirë, NASA publikon imazhin e veçantë

today21/12/2023

Background
share close

Krishtlindjet janë më pak se një javë larg, dhe madje edhe qielli i natës po përhap një farë gëzimi festash me atë që mund të jetë pema më e madhe e Krishtlindjes në univers.

Të martën, NASA publikoi një imazh të NGC 2264, i njohur gjithashtu si ” Klusteri i Pemës së Krishtlindjes”, një grup yjesh të rinj që ndodhen rreth 2500 vite dritë larg nga Toka. Imazhi u kap nga Observatori i rrezeve X Chandra dhe mjegullnaja e gjelbër që rrethon yjet i ngjante një peme festive të Krishtlindjes.

Disa yje në pemën kozmike të Krishtlindjes janë vetëm një e dhjeta e madhësisë së diellit tonë, ndërsa të tjerët janë disa herë më të mëdhenj. NASA shtoi se shumë nga yjet janë vetëm 1 deri në 5 milion vjeç, duke i bërë ata foshnja në krahasim me yjet e tjerë që jetojnë për miliarda vjet.

Objekti në formën e pemës së Krishtlindjes është shumë i errët që njerëzit të dalin jashtë dhe ta dallojnë atë në qiell, por mund të ketë disa drita në qiell gjatë festave. Shiu i meteorëve Ursid është aktiv deri më 24 dhjetor dhe mund të ndezë deri në 10 yje në orë në hemisferën veriore

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *