play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Nis ndalimi i shitjes së orëve, sa do të dëmtohet financiarisht Apple

today22/12/2023

Background
share close

Apple tashmë ka ndaluar shitjen e modeleve më të fundit të orëve Smart, të lançuara në shtator, pasi vendimi e shpalli atë fajtor për shkeljen e patentës së një kompanie tjetër.

Nëse dikush viziton faqen e kompanisë, do të shohë se në reklamën për Apple Watch Series 9 dhe Apple Watch Ultra 2, shkruhet se modelet specifike “nuk janë të disponueshme për momentin“.

Sigurisht, ndalimi zbatohet vetëm për dyqanet online ose fizike të Apple në SHBA. Shitësit me pakicë të palëve të treta do të vazhdojnë t’i shesin këto dy modele derisa të mbarojnë furnizimet.

Si arritëm në këtë pikë?

Ndalimi i shitjes së orëve të reja inteligjente vjen pasi Komisioni i Tregtisë në SHBA vendosi që Apple kopjoi teknologjinë e patentuar të Masimo.

Të dyja orët në pension kanë një veçori që monitoron nivelet e oksigjenit në gjak të përdoruesit. Pas 24 dhjetorit, Apple nuk do të jetë në gjendje të importojë Apple Watch nga jashtë.

Sa do t’i kushtojë Apple tërheqja?

Ndalimi i shitjeve të dy modeleve më të fundit mund t’i kushtojë Apple midis 300 dhe 400 milionë dollarë të ardhura. Apple thotë se aktualisht është duke punuar në një përditësim të softuerit që do të rregullojë problemin, sipas Bloomberg. Njëkohësisht ai ka deklaruar se do të tentojë të rrëzojë vendimin fillestar.

Nga ana e tij, Masismo tha për Business Insider se vendimi “dëshmon se edhe kompania më e fuqishme në botë duhet t’i përmbahet ligjit“. Ankesa e Masimo u depozitua në vitin 2020 dhe një vendim u dha në tetor 2023. Gjatë gjithë kësaj kohe, Apple përdorte rregullisht teknologjinë në fjalë në modelet e saj.

A është Biden shpresa e vetme e Apple?

“Kjo nuk është një shkelje e rastësishme,” tha për Bloomberg Joe Kiani, CEO dhe themeluesi i Masimo. “Kjo është një vjedhje e qëllimshme e pronës sonë intelektuale”, shtoi ai. Kiani pohoi gjithashtu se Apple ka kontaktuar dhe ka punësuar përfundimisht 25 nga inxhinierët e saj.

CEO i Masimo theksoi se ai është i hapur për të arritur një marrëveshje me Apple. Nëse kjo nuk ndodh, shpresa e vetme e Apple është që Presidenti Biden të vërë veton ndaj tij, gjë që tani duket jashtëzakonisht e pamundur.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *