play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Në Guinness piktura më e madhe në botë me erëza

today25/01/2023

Background
share close

Artistja krijon pikturën më të madhe në botë me erëza – Abc News

Një artiste fitoi një rekord botëror Guinness kur përdori erëza për të pikturuar një flutur me përmasa 908.39 metra katrorë.

Preethi Vijay nga Surrey përdori shafranin e Indisë dhe karafilin në pikturën e saj, për të cilën Rekordet Botërore Guinness konfirmuan se ishte piktura më e madhe në botë me erëza.

Vijay, një ish-inxhiniere softuerësh, është një artiste autodidakte tani shet veprat e saj në rrjetet sociale. Artistja tha se zgjodhi të punonte me materiale natyrore.

“Më pëlqen të punoj me kafe,” tha Vijay për CTV News. “Pastaj papritur më lindi ideja për të punuar me erëza si shafrani i Indisë dhe ngjyra ‘të gjalla’.”

Më tej, Vijay shtoi se pëlhura gjigante për pikturën e saj me erëza rekord ishte marrë nga qyteti i saj i lindjes, Chennai, Indi, dhe boja e saj ishte bërë nga një përzierje prej 11 kilogramësh erëzash.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Ekonomi

Publikohen çmimet e reja, ja me sa do të shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish këtë të mërkurë çmimin e karburanteve. Sipas vendimit të marrë nga Bordi nafta do të tregtohet me 210 lekë/litri, benzina me 192 lekë/litri dhe gazi me 69lekë/litri. Njoftimi i plotë: Vendim i Bordit të Transparencës- 25.01.2023 Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 25 Janar 2023 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave lidhur me bursën […]

today25/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%