play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Ndryshon sërish çmimi i karburantit, ja sa do të jenë çmimet e fundit

today26/01/2023

Background
share close

Nafta New

Ndryshon sërish çmimi i karburantit në vend.

Në mbledhjen e sotme të bordit të Transparencës, benzina është ulur me një lekë, ndërsa nafta me 4 lekë. Ndërkohë çmimi i gazit mbetet i pandryshuar.

NJOFTIMI I BORDIT
Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 26 Janar 2023 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit.
Referuar të dhënave lidhur me bursën Platts të datës 25.01.2023, kemi ndryshime të çmimit nga ai përcaktuar në mbledhjen e fundit, konkretisht rezulton se çmimi (FOB/MED $ Ton) i Benzinës është 879, -13 nga data 24.01.2023, $/ Ton, ndërsa çmimi i Gazoilit/Diesel është 947, -31 nga data 24.01.2023, $/Ton. Kursi i këmbimit i BSH ka pësuar ulje të lehtë në 107. 51 (-0.05 nga data 24.01.2023).

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë :
Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 206 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 194 lekë/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 191 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 179 lekë/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 69 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 57 lekë/litër për automjetet.
Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 113 lekë/litër.
Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 26 Janar, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.
Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur me përpikmëri në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve.
Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjen detyrimin të sqarojë opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Interesante

Imazhet satelitore tregojnë ajsbergun teksa shkëputet nga pjesa tjetër e akullit

Imazhet e reja satelitore ofrojnë pamje të ajsbergut masiv që u shkëput nga pjesa tjetër e akullit në Antarktidë. Blloku i ngrirë ka një trashësi prej 150 metra dhe një sipërfaqe prej1550 km². Ai u shkëput nga pjesa tjetër e akullit, i cili ështe i njohur si Chasm-1, dhe rritet rreth 4 kilometra çdo vit që nga viti 2012. Imazhet e pabesueshme janë marrë nga një satelit Copernicus Sentinel-2, i cili rrotullohet […]

today26/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%