play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Ndodh sërish! “Spotify” pushon nga puna 1500 punonjës

today04/12/2023

Background
share close

Gjigandi i transmetimit të muzikës “Spotify” do të pushojë nga puna rreth 1,500 punonjës, ose 17% të numrit të punonjësve, për të ulur kostot. Kjo është lëvizja e tretë e këtij viti për kompaninë që gjatë muajit janar u pushuan nga puna 600 punonjës ndërsa në muajin qershor 200 të tjerë.

Nga shkurtimet nga puna, kompania pritet të kursejë deri në 145 milionë euro në 3-mujorin e katërt.

Punonjësit e prekur nga kjo lëvizje e  rradhës do të vazhdojnë të marrin rrogën edhe për 5 muaj të tjerë dhe do të jenë të siguruar gjatë kësaj periudhe. “Spotify” ka investuar më shumë se një miliard dollarë  në podcaste ku kanë marrë pjesë personazhe të famshëm si Kim Kardashian, Princi Harry dhe Meghan Markle.

Kompania është përpjekur të zgjerojë tregun e saj në shumë vende të botës në mënyrë që të arrijë objektivin e saj që është të ketë 1 miliard përdorues deri në vitin 2030.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%