play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Ndërron jetë ish-presidenti i Komisionit Evropian Jacques Delors, ideatori i monedhës së përbashkët, euro

today27/12/2023

Background
share close

Ish-presidenti i Komisionit Evropian Jacques Delors, i përshkruar si arkitekti i BE-së moderne, ka vdekur në moshën 98-vjeçare, thotë vajza e tij.

Ai ndihmoi në krijimin e tregut të vetëm duke lejuar lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe shërbimeve brenda bllokut.

Duke shërbyer nga 1985-1995, Delors hodhi gjithashtu bazat për monedhën e përbashkët evropiane, euron.

Por për ata që janë skeptikë ndaj integrimit, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, ai shihej si një simbol i ndërhyrjes së Brukselit.

Politikani francez ka punuar në Bankën e Francës, ka qenë profesor në Universitetin e Parisit dhe deputet i Parlamentit Evropian.

Nga viti 1969 deri në vitin 1972 ishte këshilltar i kryeministrit francez francez Saban-Delmas. Më pas u bashkua me Partinë Socialiste.

Në vitin 1981 ai u bë Ministër i Financave nën François Mitterrand. Ai ishte një nga pionierët e projektit të integrimit evropian ndërsa ishte një ekonomist i shquar me prirje moderniste. Ai punonte vazhdimisht dhe kishte fituar prestigj, ndikim dhe fuqi të madhe.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *