play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Miliarderët u bëjnë thirrje udhëheqësve globalë në Davos: Taksoni pasuritë tona ekstreme

today18/01/2024

Background
share close

Më shumë se 250 miliarderë dhe milionerë të mërkurën përsëritën thirrjen e tyre ndaj përfaqësuesve të zgjedhur të ekonomive kryesore të botës, për të vendosur taksa më të larta për më të pasurit në shoqëri.

Në një letër të hapur drejtuar liderëve politikë të mbledhur në Forumin vjetor Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, nënshkruesit e pasur thanë se dëshironin të jepnin një mesazh të qartë: Taksoni pasurinë tonë ekstreme.

“Jemi të habitur që nuk keni arritur t’i përgjigjeni një pyetjeje të thjeshtë që ne kemi bërë për tre vjet: kur do ta taksoni pasurinë ekstreme? Kërkesa jonë është e thjeshtë: ju kërkojmë të na taksoni ne, më të pasurit në shoqëri. Kjo nuk do të ndryshojë rrënjësisht standardin tonë të jetesës, as nuk do të privojë fëmijët tanë, as nuk do të dëmtojë rritjen ekonomike të kombeve tona. Por ajo do ta kthejë pasurinë private ekstreme dhe joproduktive në një investim për të ardhmen tonë të përbashkët demokratike”, thuhej në letër.

Vjen menjëherë pasi Oxfam tha se pesë njerëzit më të pasur në botë kanë më shumë se dyfishuar pasurinë e tyre të madhe që nga viti 2020 dhe paralajmëroi se bota mund të ketë trilionerin e parë brenda një dekade.

Në të njëjtën kohë, bamirësia tha të hënën se, nëse tendencat aktuale vazhdojnë, varfëria nuk do të çrrënjoset për 229 vjet të tjerë.

“Miliarderët po përdorin pasurinë e tyre ekstreme për të grumbulluar fuqi dhe ndikim politik, duke minuar njëkohësisht demokracinë dhe ekonominë globale,” tha Brian Cox, një nënshkrues i letrës Proud to Pay More dhe një aktor që luajti miliarderin imagjinar Logan Roy në “Succession” të HBO.

“Ka kaluar shumë kohë për të vepruar. Nëse zyrtarët tanë të zgjedhur refuzojnë të adresojnë këtë përqendrim të parave dhe pushtetit, pasojat do të jenë të tmerrshme,” shtoi Cox. Një sondazh i ri i kryer nga Survation në emër të “Patriotic Millaires”, i cili u publikua së bashku me letrën e hapur, zbuloi se disa nga njerëzit më të pasur në botë mbështesin taksa më të larta mbi të ardhurat e tyre.

Sondazhi anketoi mbi 2,300 të anketuar në vendet e pasura të G20-ës, të cilët secili zotëron më shumë se 1 milion dollarë në asete të investueshme, duke përjashtuar shtëpitë e tyre. Këto pasuri i vendosin në mesin e 5% më të pasurve.

Sondazhi zbuloi se 74% e të anketuarve mbështesin taksat më të larta mbi pasurinë për të trajtuar krizën e kostos së jetesës dhe për të përmirësuar shërbimet publike, ndërsa tre të katërtat e të anketuarve mbështesin një taksë mbi pasurinë prej 2% për miliarderët, dhe më shumë se gjysma (54%) mendojnë se përqendrimi ekstrem i pasurisë është një kërcënim për demokracinë.

“Gjatë historisë, pirunët ishin pasojë e pashmangshme e pakënaqësisë ekstreme, por sot, masat po i kthehen populizmit, i cili është në rritje në mbarë botën. Po ndodh këtu”, tha Abigail Disney në një deklaratë.

Ne tashmë e dimë zgjidhjen për të mbrojtur institucionet tona dhe për të stabilizuar vendin tonë: është taksimi i pasurisë ekstreme. Ajo që na mungon është forca politike për ta bërë këtë. Elitat që mblidhen në Davos duhet ta marrin seriozisht këtë krizë,” shtoi ajo.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *