play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Show Biz

MICHAELA JAE RODRIGUEZ,TRANSGJINORJA E PARE QE FITON GLOBIN E ARTE

today14/01/2022

Background
share close

Michaela Jae ‘Mj’ Rodriguez, 31-vjeçe, rrëmbeu çmimin për ‘aktoren më të mirë’ në Golden Globes 2022 për një dramë televizive për rolin e saj  në serite drame  “Pose”.Kjo ndërkohë shënon herën e parë në histori që një aktore transgjinore fiton një çmim, Golden Globe. Kjo është gjithashtu fitorja e parë e “Pose” në Golden Globes, premiera e së cilës ishte në vitin 2018.Rodriguez bëri histori gjatë verës së shkuar duke u bërë artistja e parë transgjinore që u nominua për një çmim Emmy, edhe pse nuk arriti ta fitojë atë.Në vitin 2020, bashkë-yjet e “Pose”, Indya Moore dhe Angelica Ross, reaguan kundër çmimeve Emmy për anashkalimin e personave transgjinore.Ylli 77-vjeçar i Koresë së Jugut, aktori O Yeong-su, bëri histori duke u bërë aktori i parë korean që fitoi një çmim në ceremoninë prestigjioze të Golden Globes 2022.Edicioni i 79-të i Golden Globes u mbajt në Beverly Hilton në Los Angeles.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *