play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Mes kundërshtive të mëdha nga politikanë evropianë, Parlamenti i Norvegjisë miraton minierat në det të thellë. Çfarë synohet të nxirren dhe rreziqet

today09/01/2024

Background
share close

Norvegjia mund të bëhet vendi i parë në botë që do të hapë minierat në det të thellë, pasi votoi të martën për të hapur ujërat e saj për eksplorim, duke provokuar një protestë nga grupet mjedisore.

Në një hap të madh drejt nisjes së minierave tregtare në det të thellë, Parlamenti i vendit ra dakord zyrtarisht të lejojë eksplorimin e rreth 108,000 milje katrorë të shtratit të detit Arktik, një zonë më e madhe se Mbretëria e Bashkuar, midis Norvegjisë dhe Grenlandës.

Vendimi u mor pavarësisht shqetësimeve në rritje nga shkencëtarët, politikanët dhe grupet mjedisore për dëmin e mundshëm që mund të shkaktojë minierat e thella në det në jetën detare. “Është një hap i madh në drejtimin e gabuar,” tha për CNN Frode Pleym, kreu i Greenpeace Norvegji.

Oqeani i thellë, një nga habitatet e fundit të paprekur në botë, ka kohë që është vënë në sy për sasinë e tij të madhe të burimeve – duke përfshirë bakrin, kobaltin, zinkun dhe arin – të cilat nevojiten për ekonominë e gjelbër, të përdorura në çdo gjë, nga turbinat e erës deri te bateritë e automjeteve elektrike.

 

Një studim norvegjez vitin e kaluar zbuloi një sasi “të konsiderueshme” metalesh dhe mineralesh në shtratin e detit të shelfit të zgjeruar kontinental të vendit.

 

Përkrahësit e minierave në det të thellë argumentojnë se nxjerrja e këtyre lëndëve të para nga poshtë oqeanit do të lejojë një kalim më të shpejtë në një ekonomi me karbon të ulët dhe mund të ketë një kosto më të ulët mjedisore sesa minierat tokësore.

Por shkencëtarët thonë se dihet ende shumë pak për thellësitë e oqeaneve të botës – vetëm një pjesë e vogël e të cilave njerëzit kanë eksploruar – dhe shumë janë të shqetësuar për ndikimet në këto ekosisteme të prekura tashmë nga ndotja, gjuetia me peshkatar dhe kriza klimatike.

Oqeani i thellë në këtë rajon është shtëpia e një numri të madh të specieve detare, nga krill te balenat, si dhe kafshët e detit të thellë, shumë prej të cilave ende nuk janë zbuluar nga njerëzit. “Ne nuk e dimë se çfarë rrezikojmë të humbasim për arsyen e saktë se nuk e dimë se çfarë mban thellësia e detit,” tha Pleym.

Qeveria norvegjeze ka thënë se mineralet e shtratit të detit ofrojnë një industri të re emocionuese dhe “nxjerrja do të lejohet vetëm nëse industria mund të demonstrojë se mund të bëhet në një mënyrë të qëndrueshme dhe të përgjegjshme”.

Por vendet e tjera kanë kërkuar kujdes, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, e cila vitin e kaluar njoftoi mbështetjen e saj për një moratorium mbi minierat e thella në det.

Në nëntor, më shumë se 100 politikanë evropianë i shkruan një letër të hapur Parlamentit norvegjez, duke i kërkuar atij që të votojë kundër minierave në thellësi të detit. Letra i referohej rreziqeve për jetën detare dhe potencialit për përshpejtimin e ndryshimeve klimatike duke shqetësuar karbonin e mbyllur në fundin e detit.

Një tjetër letër e hapur, e nënshkruar nga më shumë se 800 shkencëtarë nga e gjithë bota, ka bërë thirrje për një pauzë në minierat e thella në det, duke thënë se rrezikon të shkaktojë humbje “që do të ishin të pakthyeshme në afatet kohore shumë brezash”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *