play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Mbretëresha Elizabeth II nuk do të jetë më në monedhën australiane

today02/02/2023

Background
share close

Australia do të heqë mbretëreshën e ndjerë Elizabeth nga kartëmonedha prej  5 dollarësh - Alsat

Australia ka vendosur të zëvendësojë kartëmonedhën e saj 5 dollarë Australianë me Mbretëreshën Elizabeth II me një dizajn të ri që do të pasqyrojë dhe nderojë historinë e kulturës indigjene të kontinentit, tha sot Banka Kombëtare e vendit.

“Vendimi pasoi konsultimet me qeverinë federale, e cila mbështet ndryshimin, thuhet në deklaratë. Autoritetet australiane kanë thënë pas vdekjes së Elizabeth II se imazhi i mbretit Charles III nuk do të zëvendësojë automatikisht imazhin e Mbretëreshës së ndjerë britanike në kartëmonedhën prej 5 dollarësh dhe se mund të zëvendësohet me motive australiane.

Ata shtojnë se në anën tjetër të kartëmonedhës, si më parë, do të jetë një foto e parlamentit. Kartëmonedha Australiane 5 dollarë është e vetmja kartëmonedhë në vend që mban imazhin e Mbretëreshës. Monedhat australiane duhet të kenë imazhin e monarkut britanik, dhe monedhat e reja do të kenë imazhin e mbretit Charles III.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Show Biz

Zbulohen letrat e divorcit të Princeshës Diana nga Mbreti Charles

Letrat e pabotuara nga Princesha Diana na kanë dhënë një paraqitje të shkurtër të ndarjes së saj nga princi i atëhershëm Charles. Charles dhe Diana ishin tw martuar nga korriku 1981 deri në 1996 dhe divorci u finalizua më 28 gusht. Ata kishin dy fëmijë së bashku, Princin William dhe Princ Harry, por ndarja e tyre nuk ishte miqësore. Dhimbja dhe dëshpërimi i Dianës duket në letrat e saj të shkruara me dorë për […]

today02/02/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%