play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Show Biz

Mania e Taylor Swift përfshin Tokion, fansat me orë të tëra në radhë në mes të dëborës për të blerë biletat

today07/02/2024

Background
share close

Radha të gjata në motin me borë për të blerë bileta ditë përpara. Një mori fansash, disa nga vende të tjera, pritet të mbushin Tokyo Dome prej 55.000 vendesh. Njerëzit në mbarë botën po llogarisin me ethe zonat kohore dhe shikojnë gjurmuesit e fluturimeve në internet.

Ky është fenomeni Taylor Swift dhe mania që ka ndjekur superyllin e popit, ndërsa ajo përgatitet të performojë katër netë në Tokio përpara se të kthehet në Las Vegas për të parë të dashurin Travis Kelce duke luajtur në Super Bowl.

“Ajo që kemi parë me turneun e Taylor Swift është diçka që nuk e kemi parë më parë. Një lloj ngjarje kulturore, ku të gjithë duket se duan të shkojnë”, tha Richard Clarke, një analist në firmën e investimeve Bernstein.

Turneu fillon të mërkurën në mbrëmje dhe përfundon të shtunën mbrëma, ndërsa pritet të gjenerojë fitimet më të larta të të gjitha kohëve. Por emocionet e Swifties, siç njihen fansat e saj, filluan disa ditë përpara mbërritjes së këngëtares.

Të hënën, organizatorët filluan të shesin mallra për turneun në Tokyo Dome, me turma të mëdha që prisnin jashtë në dëborë për kapuçat dhe xhupat e markës Taylor. Një fanse nga Filipinet, e cila fluturoi për në Tokio për koncertin, tha në TikTok se ajo kishte qëndruar në radhë në temperaturat që lëviznin rreth zeros për dy orë e gjysmë.

Fansat kanë shpenzuar gjithashtu ditë, nëse jo javë, duke u përgatitur përmes ritualeve që tashmë janë bërë tradita të vendosura në komunitetin Swiftie: duke bërë byzylykë të personalizuar miqësie për t’i shkëmbyer me pjesëmarrësit e tjerë të koncertit, duke praktikuar brohoritjet e turmës dhe duke kuruar veshje të zgjedhura me kujdes me temën e Taylor.

Kane Ishiyone, 28 vjeç, e ka dashur Swift që nga viti 2009, deri në pikën që ajo mësoi anglisht për të kuptuar tekstin e këngës. Pasi Swift njoftoi turneun e saj Eras, i cili pati shfaqjen e tij të parë në mars 2023 dhe do të vazhdojë deri në dhjetor 2024, Ishiyone la punën e saj në mënyrë që të mund të lëvizte më lirshëm dhe të ndiqte më shumë koncerte të Eras.

Këtë javë, ajo udhëtoi nga shtëpia e saj në Fukuoka, në Japoninë jugperëndimore, në Tokio për koncertin për të cilin ka blerë bileta për të katër netët. Ajo, si shumë fansa, ka planifikuar katër veshje të ndryshme për çdo natë, që korrespondojnë me disa albume apo “epoka” të Swift.

Deri më sot, ajo ka ndjekur më shumë se 20 koncerte në tetë qytete dhe tashmë po planifikon udhëtime të ardhshme në Gjermani, Austri dhe Holandë për të ndjekur shfaqjet e Swift atje.

Ylli i Swift-it ka një fuqi kaq të madhe sa ekspertët thonë se ajo mund të nxisë e vetme ekonominë e Japonisë në vetëm katër ditë.

Deri në 34.1 miliardë jen (rreth 229.6 milionë dollarë) pritet të gjenerohen nga koncertet e Swift, tha Mitsumasa Etou, një përfaqësuese e faqes kërkimore Economic Effects NET dhe një pedagoge me kohë të pjesshme në Universitetin e qytetit të Tokios.

Ajo e quajti turneun ngjarjen më të madhe muzikore të Japonisë për sa i përket ndikimit të parashikuar ekonomik, që pritet të tejkalojë Fuji Rock, një nga festivalet më të mëdha muzikore të Japonisë, i cili vitin e kaluar gjeneroi rreth 20 miliardë jen (rreth 134.6 milionë dollarë) të ardhura.

Numrat e vlerësuar për turneun e Swift nuk përfshijnë as ndikimin e turistëve ndërkombëtarë që vijnë në Japoni për shfaqjen, tha ajo.

“Nëse shtoni çmimet e biletave, restorantet … ajo ishte, në vetvete, një ndikim mjaft domethënës në PBB-në rajonale. Përveç biletave dhe kostos së udhëtimit, të pranishmit ka të ngjarë të hanë jashtë në restorante, të blejnë mallra dhe të bëjnë blerje të tjera”, tha ajo. Një pjesë e arsyes pse është kaq fitimprurëse është se sa kushtojnë biletat e Swift.

Disa qytete të SHBA panë deri në 95% rritje të të ardhurave për netët e koncerteve të Swift, ndërsa Tokio ka të ngjarë të shohë një rritje prej rreth 25% çdo natë.

Australia tashmë po përgatitet për ndikim e Swift, një javë para koncertit të saj të planifikuar. Të martën, Guvernatori i Bankës së Rezervës së Australisë, Michele Bullock tha se efekti “inflacioni i Taylor Swift” i ka detyruar fansat të rregullojnë shpenzimet e tyre për të përballuar biletat e turneut dhe kosto të tjera të lidhura./

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *