play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Luan Përzhita, ish-rektori i Akademisë Albanologjike jep dorëheqjen nga Instituti i Arkeologjisë

today19/01/2024

Background
share close

Luan Përzhita, ish-rektor i Akademisë Albanologjike, ka dhënë dorëheqjen nga detyra si arkeolog pranë Institutit të Arkeologjisë. Si fillim, Përzhita, arkeolog i njohur dha dorëheqjen nga posti i rektorit, në korrik të vitit të kaluar pasi doli VKM-ja që kërkonte shkrirjen e Akademisë Albanologjike dhe kalimin e instituteve pranë Akademisë së Shkencave.

Pas dorëheqjes si rektor ai vijoi punën si arkeolog pranë Institutit të Arkeologjisë deri dy ditë më parë kur ka dorëzuar dorëheqjen nga puna. Kjo është dorëheqja e parë e një punonjësi shkencor nga Institutet Albanologjike që kur këto kaluan në varësi të Akademisë së Shkencave.

Përzhita, pos ish-rektor, ndër vite ka qenë edhe drejtor i Institutit të Arkeologjisë, anëtar i Senatit Akademik të Qendrës së Studimeve Albanologjike, anëtar i Këshillit Shkencor të Institutit të Arkeologjisë, anëtar i Komitetit Kombëtar të Arkeologjisë në Ministrinë e Kulturës, anëtar i Këshillit Shkencor në Muzeun Historik Kombëtar të Shqipërisë dhe anëtar i Bordit Butrinti- UNESKO. Ai ka kryer 70 ekspedita arkeologjike në Shqipëri, Kosove, Maqedoni dhe Malin e Zi dhe është autor i dhjetëra monografive dhe artikujve shkencor

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *