play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Kukullat dhe skulpturat e drurit ‘djegin’ Valencian, mbyllet festivali i Fallas

today20/03/2024

Background
share close

Qindra fishekzjarre dhe skulptura të ngjashme me kukullat “Fallas” që digjeshin mbyllën të martën në mbrëmje festivalin spanjoll në qytetin e Valencias.

Një trashëgimi jomateriale e njerëzimit nga UNESCO, kjo festë simbolizon largimin e dimrit dhe përshëndet ardhjen e pranverës me monumente të mëdha që përfaqësojnë qenie reale dhe joreale, që qëndrojnë për disa ditë në rrugë përpara se të digjen në fund të festivalit.

Gjatë këtyre ditëve, lagjet gjallërohen nga muzika, fishekzjarrët dhe po, ka me shumicë alkool.

Me kalimin e kohës, këto ndërtime morën forma më komplekse, derisa u bënë një shfaqje e madhe e artit të rrugës. Artistët vendas u shfaqën me krijime bazuar në tema specifike, shpesh duke komentuar çështjet aktuale sociale dhe politike. Nëse shëtisni në rrugët e Valencias gjatë ditëve të festivalit, do të haseni statuja me mesazhe për çështje të diskutueshme ose që parodizojnë politikanë të njohur.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *