play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Kryeministrja Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

today13/06/2024

Background
share close

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur:

Njëra, një vendpushim luksoz me vila të veshura me bougainville dhe pishina private, ku Madonna dhe Beckhams kanë pushuar, dhe ku këngëtari Justin Timberlake dhe aktorja Jessica Biel u martua. Tjetra, një anije gjigante e ankoruar në brigjet e Brindizit, plot me rrjedhje uji dhe njësi të prishura të ajrit të kondicionuar që derdhnin papastërti mbi çarçafët.

Pallati Borgo Egnazia, strehon liderët e ekonomive më të mëdha të përparuara në botë, nga Joe Biden te Emmanuel Macron dhe Rishi Sunak te Justin Trudeau. Anija gjigande u soll për të akomoduar 2600 oficerët e policisë që ofrojnë siguri. Ajo u denoncua nga sindikatat e tyre se kishte kushte “çnjerëzore”, të ngjashme me ato të anijeve të lashta të skllevërve. Raportohet se i ka kushtuar qeverisë italiane 6 milionë euro (5.07 milionë £), tani është sekuestruar dhe ndodhet nën hetim.

Midis të ftuarve të tjerë, presidenti i Francës Macron u mposht fuqishëm nga Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë, duke e shtyrë atë të thërrasë zgjedhje të reja parlamentare, ndërsa kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, u dorëzoi socialdemokratëve të tij rezultatin e tyre më të keq të zgjedhjeve evropiane ndonjëherë, duke u mposhtur në vendin e tretë nga AfD e ekstremit të djathtë.

Sa për liderët e tjerë të G7-ës, Rishi Sunak lëngon në sondazhet para zgjedhjeve të ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar, ashtu si Justin Trudeau përpara luftës së tij elektorale në Kanada vitin e ardhshëm; dhe Joe Biden mund të nxirret nga Shtëpia e Bardhë në nëntor nga Donald Trump.

Nuk është çudi që Meloni mburrej se Italia po shkonte në këtë samit me “qeverinë më të fortë nga të gjitha”.

Kush do ta kishte imagjinuar që vendi, paqëndrueshmëria famëkeqe politike e të cilit ka krijuar pothuajse 70 qeveri që nga Lufta e Dytë Botërore, tani do të shihej si një vend i qëndrueshëm pasi të tjerët humbasin bazën e tyre?

Kjo situatë e lëkundshme në shumë vende të G7 po kontribuon në pritjet e ulëta midis disa vëzhguesve.

“Ka dy nivele për G7, cili është narrativa e madhe dhe cilat janë rezultatet konkrete dhe në të dyja aspektet, duket si një samit shumë i pafat,” thotë Natalie Tocci, drejtoresha e Institutit Italian për Çështjet Ndërkombëtare.

Në krahasim, thotë ajo, viti 2021 shënoi G7-ën e parë të Presidentit Biden, në të cilin ai u angazhua sërish për rendin shumëpalësh pas viteve të trazuara të Donald Trump; dhe dy vitet e fundit kanë parë një ndjenjë të qartë solidariteti në Perëndim pas pushtimit të Ukrainës.

Dhe çfarë synimesh ka samiti? Më shumë gjasa për t’u përmbushur është një plan për t’i dhënë Ukrainës 50 miliardë dollarë hua (46 miliardë euro; 39 miliardë £) nga interesi i aseteve të ngrira ruse në Perëndim.

Disa parti, si SHBA-ja, kishin diskutuar sekuestrimin e aseteve ruse në tërësi, që mendohet se kapin vlerën e rreth 300 miliardë dollarëve. Por kjo u kundërshtua fuqishëm nga të tjerët si Christine Lagarde, presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, e cila argumentoi se mund të krijonte një precedent të rrezikshëm dhe potencialisht të shkelte ligjin ndërkombëtar.

Sunak do të shpallë deri në 242 milionë funte në mbështetje për nevojat e Ukrainës për energji dhe humanitare.

Përpara udhëtimit për në samit, ai tha të mërkurën se aleatët duhet të jenë “vendimtarë dhe krijues në përpjekjet për të mbështetur Ukrainën dhe për t’i dhënë fund luftës së paligjshme të presidentit rus Vladimir Putin në këtë moment kritik”.

Do të ketë gjithashtu sesione për krizën klimatike, me pjesëmarrësit nën presion për të ecur më shpejt në kalimin në energjinë e rinovueshme; në Afrikë, pasi Italia kryeson projektet e investimeve atje pjesërisht për të inkurajuar të rinjtë afrikanë të qëndrojnë në vend që të emigrojnë, shpesh ilegalisht, në Evropë; për Lindjen e Mesme, pasi Kombet e Bashkuara miratuan një plan të mbështetur nga SHBA për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit; dhe mbi inteligjencën artificiale, e cila do të trajtohet nga askush tjetër përveç Papa Françeskut.

Papa 87-vjeçar ka bërë thirrje për rregullim global të AI, duke paralajmëruar për rrezikun e tij për etikën dhe të drejtat e njeriut.

Është hera e parë që një papë do të marrë pjesë në një G7 – një tjetër ndihmë për Giorgia Meloni.

Pjesërisht për të luftuar kritikat se anëtarët e përhershëm të G7 janë një klub ekskluziv, një sërë liderësh të tjerë botërorë janë ftuar, nga Brazili në Turqi dhe Arabia Saudite në Algjeri, me synimin për të zgjeruar konsensusin global.

Ky do të jetë samiti i parë ndërkombëtar për Narendra Modi të Indisë dhe Cyril Ramaphosa të Afrikës së Jugut që kur të dy humbën shumicën në zgjedhjet e fundit.

Dhe kështu italianët në këtë rajon të mrekullueshëm bregdetar do të shikojnë teksa helikopterët fluturojnë dhe ushtarët sillen nëpër rrugë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *