play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Krishtilindje në kohë lufte, Betlehemi i ngjan një qyteti fantazmë

today25/12/2023

Background
share close

Vendlindja biblike e Jezusit, normalisht një vend i gjallë, i ngjante një qyteti fantazmë të dielën, pasi festimet e Krishtlindjeve në Betlehem u anuluan për shkak të luftës Izrael-Hamas.

Mungonin dritat festive dhe pema e Krishtlindjes, që normalisht zbukurojnë Sheshin Manger, si dhe turmat e turistëve të huaj dhe grupet e të rinjve që mblidhen çdo vit në qytetin e Bregut Perëndimor për të shënuar festën. Dhjetëra forca palestineze të sigurisë patrullonin sheshin bosh, raporton AP.

Anulimi i festimeve të Krishtlindjeve është një goditje e rëndë për ekonominë e qytetit. Turizmi mbështetet në rreth 70 për qind të të ardhurave të Betlehemit – pothuajse të gjitha gjatë sezonit të Krishtlindjeve.

Shumë linja ajrore të mëdha kanë anuluar fluturimet për në Izrael, sepse pak të huaj po e vizitojnë. Zyrtarët lokalë thonë se mbi 70 hotele në Betlehem janë detyruar të mbyllen, duke lënë mijëra njerëz të papunë.

Mbi 20 mijë palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 50 mijë janë plagosur gjatë ofensivës ajrore dhe tokësore të Izraelit kundër militantëve të Hamasit në Gaza, sipas zyrtarëve shëndetësorë atje, ndërsa rreth 85 për qind e 2.3 milionë banorëve të territorit janë zhvendosur. Lufta u shkaktua nga sulmi vdekjeprurës i Hamasit më 7 tetor në jug të Izraelit, në të cilin militantët vranë rreth 1200 njerëz, shumica prej tyre civilë dhe morën më shumë se 240 pengje.

Luftimet kanë ndikuar në jetën, në të gjithë Bregun Perëndimor. Që nga 7 tetori, qasja në Betlehem dhe në qytete të tjera palestineze në territorin e pushtuar nga Izraeli, ka qenë e vështirë, me radhë të gjata shoferësh që presin të kalojnë pikat e kontrollit ushtarak. Kufizimet kanë penguar gjithashtu dhjetëra mijëra palestinezë që të dalin nga territori për të punuar në Izrael.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *