play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Klonohet ujku i parë në botë

today21/09/2022

Background
share close

Për herë të parë në histori, një ujk i egër arktik u klonua nga një firmë kineze. Ai quhet Maya sapo ka mbushur 100 ditë që nga ardhja në jetë dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Duke përdorur një qen beagle si bartës, kompania pretendon ka klonuar me sukses një ujk Arktik, “i pari në botë” i këtij lloji.

“Ujku i sapolindur ka të njëjtin gjenom si ujku origjinal, por versioni i klonuar i tij nuk ka jetuar me ujqër të tjerë, por me një qen. Në fakt, për qentë dhe macet e klonuara ka edhe një problem të socializimit të hershëm. Klonimi i qenit dhe maceve është relativisht më i lehtë, dhe  ne do të vazhdojmë të punojmë në këtë fushë. Në hapin tjetër, ne mund të klonojmë kafshë të egra të rralla”, tha eksperti i kompanisë.

Pavarësisht se do të të rriten larg ujqërve të tjerë të Arktikut, shkencëtarët kinezë e përshëndesin procedurën si një arritje historike në ruajtjen e kafshëve të egra të rrezikuara dhe specieve të rralla.

Nga kloni i parë deles “Dolly”, teknologjia e klonimit ka ofruar mundësinë e diversifikimit të popullatave të disa specieve si gjedhët, derrat dhe kuajt. Kur identifikohen specie të rrezikuara në disa vende, klonimi i qelizave të ruajtura nga teknologjitë e ngrirjes mund të gjenerojë jetë të re.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Europa

Tuneli më i gjatë nënujor në botë do të lidhë 2 shtete

Në thellësinë 40 metra në Detin Baltik, tuneli më i gjatë në botë do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë, duke shkurtuar shumë kohën e udhëtimit midis dy vendeve kur të hapet në vitin 2029. Pas më shumë se një dekade planifikimi, në vitin 2020 nisi ndërtimi i tunelin Fehmarnbelt dhe që në muajt e parë një port i përkohshëm përfundoi së ndërtuari në anën daneze, shkruan CNN. Ai do të […]

today21/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%