play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Kjo është ora ideale kur duhet të hani çokollatë

today30/01/2023

Background
share close

9 Ways That Dark Chocolate Benefits Your Health | Taste of Home

Të gjithë e duan çokollatën. Por duket se shumë pak e hanë atë siç duhet, pasi miliona njerëz bëjnë një gabim shumë të zakonshëm.

Sipas shkencëtares së ushqimit Natalie Alibrandi, çokollata nuk duhet të ruhet në frigorifer pasi nivelet e lagështisë janë shumë të larta. Përkundrazi, temperatura ideale për ruajtjen e çokollatës është 18 gradë Celsius.

Nëse një çokollatë shkërmoqet ose shkrihet shumë shpejt në duart tuaja, atëherë ndoshta nuk është ruajtur siç duhet.

Për më tepër, kur ruani çokollatat tuaja në frigorifer, mund të shihni që sipërfaqja e tyre bëhet e bardhë ose mund të zbuloni se shija e tyre është ndryshuar nga erërat e ushqimeve të tjera.

Megjithatë, ky është të paktën një gabim i zakonshëm, pasi një sondazh i kryer në Britani tregoi se 78% e të anketuarve mbajnë çokollata në frigorifer.

Woman Biting A Chocolate Bar Stock Photo - Download Image Now - Chocolate,  Eating, Women - iStock

Koha më e mirë për çokollatë

Sipas Alibrandit, koha më e mirë për të ngrënë çokollatë është ora 11:00, pasi kakaoja përmban kafeinë dhe sheqer, ndaj duhet konsumuar idealisht para drekës. Kjo është diçka që e bën vetëm një në pesë.

Sipas ekspertëve, duhet ta lini çokollatën të shkrihet në gojë dhe të mos e përtypni, për një eksperiencë më të këndshme.

Gjithashtu, shkencëtarët thonë se gjashtë copa janë sasia ideale për të shijuar shijen e çokollatës, edhe pse të paktën 1 në 2 pranojnë se nuk ndalojnë së ngrëni para se të mbarojnë të gjithë paketën.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Shëndetësi

Nesër hapet thirrja për infermierët e rinj. Manastirliu: Po mbështesim bluzat e bardha çdo vit

Në një takim me infermierët e punësuar nga portali “Infermierë për Shqipërinë”, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka folur për sistemin e ri që po i atashohet të gjithë strukturave shëndetësore. “Gjatë vitit 2022, nëpërmjet portalit “Infermierë për Shqipërinë” kemi punësuar mbi 950 infermierë e teknikë të shkencave mjekësore që kanë sjellë frymë të re dhe përkujdes të ri në strukturat e kujdesit tonë shëndetësor publik. Nesër […]

today30/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%