play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Ja pse ndiheni sikur koha kalon më shpejt kur pini alkool

today18/01/2023

Background
share close

Here's why it feels like time travels faster when you drink alcohol |  JOE.co.uk

Studiuesit vërejnë se ndjenja e kohës që kalon shpejt mund të jetë më e dukshme kur alkooli kombinohet me aktivitete që na shpërqendrojnë nga shikimi i orës.

Shumë e kanë vënë re se koha kalon më shpejt kur jemi jashtë duke u argëtuar me miqtë dhe sidomos kur jemi nën ndikimin e alkoolit. Pra, pse koha gjithmonë duket se “fluturon” kur ju keni konsumuar alkool? Epo, ka disa shpjegime.

Duke cituar neuroshkencëtarin Warren Meck, lektorët Ruth Ogden dhe Catharine Montgomery të Universitetit John Moores të Liverpool-it sugjeruan se një arsye e tillë mund të jetë sepse vetë konsumi ndikon në mënyrën se si truri ynë gjurmon kohën, duke ndryshuar shpejtësinë e një “ore të brendshme”.

Një sugjerim tjetër është që aktivitetet me të cilat jemi të angazhuar në atë kohë ndikojnë në mënyrën se si ne e perceptojmë kalimin e kohës, ndoshta duke na mbajtur të zënë dhe duke na penguar të gjurmojmë pozicionin e akrepave të orës.

Për të eksploruar më tej pyetjen se si alkooli ndikon në perceptimin tonë të kohës, studiuesit u përpoqën të shihnin nëse koha ende “rrodhi” kur pjesëmarrësit nuk po angazhoheshin në llojet e ndërveprimeve sociale që zakonisht lidhen me alkoolin.

Në studimin, të përshkruar për The Psychologist, studiuesit u kërkuan njerëzve të përfundonin një detyrë të renditjes së fjalëve pa u thënë atyre se më vonë do të pyeteshin se sa kohë zgjati detyra, që do të thotë se nuk do të kishin gjasa të mbanin gjurmët e kohës.

Studimi zbuloi se aftësia e pjesëmarrësve për të vlerësuar kohëzgjatjen e detyrës së renditjes së fjalëve në minuta dhe sekonda nuk ndikohej nga konsumimi i alkoolit, megjithëse pirja e dozave të larta të alkoolit i bënte ata të ndiheshin sikur koha po kalonte më shpejt.

Pra, ja ku e keni, megjithëse nuk do të këshilloja përdorimin e alkoolit si një mënyrë për të përshpejtuar detyrat e mërzitshme, koha duket se kalon shpejt si rezultat.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%