play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Iran, goditi një grua në rrugë, turma sulmon burrin (video)

today23/09/2022

Background
share close

Kaosi ka përfshirë Iranin pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u ndalua nga policia për shkelje të kodit islamik të veshjes të zbatuar rreptësisht në vend, ndërsa presidenti, Ebrahim Raishi, theksoi ditën e djeshme se “ekziston liria e shprehjes në Iran, por skenat e kaosit janë të papranueshme”.

Nga selia e OKB-së, presidenti i Iranit, Ibrahim Raisi, u përpoq të portretizonte protestat masive si të pajustifikuara dhe të shfajësonte policinë e Teheranit, e cila besohet se ka “torturuar deri në vdekje” 22-vjeçaren që hoqi shaminë e saj, duke thënë se “ka liri të shprehjes në Iran, por skenat e kaosit janë të papranueshme”.

“Në Iran ka liri të shprehjes, por demonstratat që kanë ndodhur ditët e fundit janë të papranueshme dhe shkaktojnë kaos,” tha presidenti Raisi sfidues nga selia e OKB-së, duke iu referuar reagimeve të zemëruara për vdekjen e 22-vjeçares Makhsa. Amini.

Sipas OJQ-së Iran Human Rights (IHR), më shumë se 30 persona kanë humbur jetën gjatë shtypjes së dhunshme të demonstratave në qytete të ndryshme të Iranit.

Presidenti iranian premtoi se do të bëhet një hetim i plotë për rrethanat e vdekjes së 22-vjeçares, duke vënë në dukje se në raportin e mjekut mjekësor nuk ka shenja të keqtrajtimit të vajzës nga policia, ndërsa akuzon “hipokrizi” në perendimi.

 

Ndërkohë zemërimi i popullit vazhdon të jetë i madh. Në rrjetet sociale është postuar një video në të cilën një burrë qëllon një grua.  Por menjeherë pas kësaj, gruaja në fjalë ka reaguar, duke iu bashkuar edhe turma, të cilët kanë filluar të godasin burrin.

Sipas dëshmitarëve, burri që goditi gruan është një nga kriminelët e Khameneit që po sulmon protestuesit iranianë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%