play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Investigimi i The Guardian: TikTok u ka dhënë status të veçantë disa llogarive të profilit të lartë

today19/12/2023

Background
share close

TikTok u ka dhënë status të veçantë disa llogarive të profilit të lartë, në Evropë duke inkurajuar moderuesit e rrjetit që të jenë më të butë me përmbajtjen e postuar nga njerëz duke përfshirë Russell Brand, sipas mesazheve të brendshme të analizuara nga The Guardian.

Kërkesa për të qenë më pak e rreptë është nënvizuar edhe në takimet me moderuesit, shkruan The Guardian.

Dokumentet sugjerojnë se stafi në aplikacionin viral të videove ka krijuar një hierarki përdoruesish, me individë ose grupe të caktuara me etiketa të brendshme që u lejojnë atyre më shumë liri veprimi.

Disa llogarive në dukje të rëndësishme u janë dhënë etiketa të brendshme, të cilat duket se nuk shfaqen në llogari të tjera.

Etiketat që tregojnë një status të ngritur përfshijnë “super llogari”, “super llogaria speciale”, “PGC kryesore” dhe “krijuesi kryesor”.

Kuptohet se “krijuesi kryesor” përdoret si një term ombrellë për këto emërtime, megjithëse në disa raste përdoret gjithashtu si një etiketë në nivel përdoruesi për një llogari individuale.

Një anëtar i stafit të TikTok i tha The Guardian: “Askush nuk e kupton se çfarë është një llogari super, por neve na thuhet të jemi tepër të kujdesshëm. ”

TikTok këmbëngul se kjo nuk është politikë e kompanisë. Kompania tha se ishte e pasaktë të thuhej se stafit i ishte kërkuar të ishte më pak i rreptë me disa llogari.

Ai thotë se udhëzimet e tij zbatohen për të gjithë ata që përdorin aplikacionin.

The Guardian ka hetuar TikTok-un mes shqetësimeve të vazhdueshme se si ai moderon më shumë se 1 miliard përdoruesit e tij në mbarë botën dhe ka parë komunikime të brendshme që ka të ngjarë të ngrenë pyetje të reja rreth mënyrës sesi kontrollohet aplikacioni.

Sipas mesazheve, moderatorëve përgjegjës për policimin e mijëra postimeve në ditë në të gjithë Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikë u është kërkuar të ndjekin atë që duket të jetë këshilla joformale kur bëhet fjalë për krijuesit kryesorë, duke lënë mënjanë udhëzimet zyrtare të TikTok-ut.
Prestigjiozes The Guardian i është thënë se etiketa “krijuesi kryesor” nuk shfaqet në Opus, një portal masiv që përfshin një grup zyrtar udhëzimesh që supozohet të ndiqen nga moderatorët e TikTok.

Në vend të kësaj, etiketa duket se përdoret nga këshilltarët, të cilët përdorin termin ombrellë “krijuesi kryesor” në bisedat e brendshme për të përshkruar përdorues të caktuar.

Në një mesazh të dërguar nga një këshilltar, për një grup prej më shumë se 70 moderatorësh nën titullin që përfshinte fjalët “krijuesit kryesorë”, këshilla ishte të jesh “më i butë” për situata të përshkruara si “raste të skajshme”.
Një anëtar i stafit të TikTok-ut tha: “Unë e kuptoj se do të thotë që nëse e konsideroni një video si një rast të favorshëm, atëherë ju kërkohet të mos zbatoni politikat e kompanisë nëse ai është një “krijues kryesor”

TikTok tha se nuk e njeh termin “rast i skajshëm”

Por The Guardian kupton se termi “raste të skajshme” i referohet videove që konsiderohen në kufirin e shkeljes së udhëzimeve të TikTok-ut.
Ai gjithashtu shfaqet në softuerin që drejton sistemin zyrtar të ankesave për përmbajtjen, i cili quhet Rock.

Llogaritë me emërtime të veçanta përfshijnë një të krijuar nga Russell Brand, aktori dhe komediani që po përballet me pretendime të shumta për sjellje të pahijshme seksuale. Të tjera përfshijnë ato të Manchester United, yllit të popit Sam Smith dhe YouTuber-it Ethan Payne. Nuk ka asnjë sugjerim që individët janë të vetëdijshëm për etiketat e aplikuara për ta.

Kërkesa për moderuesit duket se sfidon vetë udhëzimet e TikTok-ut, të cilat thonë se rregullat e tij duhet të zbatohen për “të gjithë dhe gjithçka” në platformën e tyre.

Ndërkohë përcaktimi i “super llogari” është përcaktuar si një etiketë për të famshëm të njohur. Në një tjetër, një “super llogari” është renditur me një nëntitull të “super llogari speciale”; një tjetër emërtim është “llogaria institucionale”.

Kuptohet që TikTok këmbëngul se terma të tillë nuk përdoren nga ekipet e besimit dhe sigurisë dhe është e pasaktë të raportohet ndryshe.

Llogaria e markës mban titullin “super llogaria e llogarisë”, një emërtim me sa duket i përdorur rrallë. Smith ka këtë nivel përdoruesi, ndërsa Payne, një anëtar i grupit Sidemen në YouTube i cili njihet më mirë si Behzinga, ka përcaktimin e “super llogarisë”, ashtu si prezantuesi televiziv Michael Barrymore.

Një tjetër etiketë që shfaqet në llogari është “krijues me ndikim të lartë” me një paralajmërim që thotë “moderojeni me kujdes për të shmangur pasaktësitë”.

Një tjetër anëtar i Sidemen, KSI, ka etiketën “krijuesi me ndikim të lartë” në llogarinë e tij, ashtu si edhe llogaria TikTok Jesus, e cila ka 8 milionë ndjekës.

Llogaria e BBC në TikTok nuk ka ndonjë etiketë të ngjashme, as llogaria TikTok-ut e ekipit anglez të futbollit.

Në një shembull tjetër, një këshilltar në platformë u ka thënë moderuesve që të shpenzojnë më shumë kohë duke moderuar videot për “llogaritë kryesore” në mënyrë që të shmangen gabimet.

Një anëtar i stafit të TikTok-ut tha për etiketat e brendshme: “Është si një nivel shtesë mbrojtjeje”.
Kohët e fundit moderuesit e TikTok-ut iu referuan gjithashtu një ‘mjeti’ të brendshëm të quajtur Lighthouse, i cili ruan informacione për përdoruesit.
‘Mjeti’ është i aksesueshëm në një faqe interneti të brendshme e organizuar nga pronari i TikTok-ut.

Informacioni i përdoruesit që ishte i aksesueshëm nga moderuesit përfshinte llojin e pajisjes, për shembull nëse një përdorues kishte një iPhone dhe çfarë modeli, dhe informacione në video. Moderuesit kishin nevojë për leje shtesë për të shkuar përtej kësaj.

TikTok gjithashtu lejon promovimin e një portali të ndikuesit mizogjinist Andrew Tate, prania ose promovimi i të cilit është i ndaluar në platformë nga një listë e brendshme e shënuar “promovimi i ideologjisë së urrejtjes”.

Komunikimi i brendshëm këshillon moderuesit që të mos e etiketojnë portalin me “promovimin e ideologjisë së urrejtjes” për njerëzit që e reklamojnë atë, përveç nëse ka prani të Andrew Tate.
Figura britanike e ekstremit të djathtë Tommy Robinson është gjithashtu e ndaluar nga platforma në listën e “ideologjisë së urrejtjes” dhe nuk duhet të shfaqet në platforma fare; pavarësisht kësaj, duket se ka disa video që shfaqin Robinson në TikTok.
Vitin e kaluar, një Hetim i Forbes zbuloi se TikTok përdori një sistem moderimi me dy nivele që u jepte trajtim preferencial ndikuesve të famshëm dhe VIP-ave të tjerë, bazuar kjo në disa regjistrime audio të rrjedhura nga takimet e brendshme të stafit të TikTok-ut nga viti 2021.

Udhëzimet e komunitetit TikTok janë të qarta, se rregullat e moderimit të përmbajtjes duhet të zbatohen në mënyrë të vazhdueshme. Këtë vit, kreu global i politikave të produktit në TikTok tha: “Udhëzimet zbatohen për të gjithë dhe për gjithçka në platformën tonë”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *