play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Holanda shkon djathtas, “në kulm” skepticizmi ndaj Ballkanit Perëndimor

today17/05/2024

Background
share close

Populisti i djathtë Geert Wilders krijon koalicionin e tij të parë qeveritar në Holandë me dy parti të djathta dhe një liberale që përcaktojnë për herë të parë sipas dëshirës së tyre drejtimin e vendit.

Pavarësisht shumë humbjeve ndër vite, Wilders që për herë të parë në parlament hyri para 18 vitesh, arriti të fitojë mbështetje me programin e tij ksenofob dhe skeptik ndaj Europës.

Në zgjedhjet e para 6 muajve partia PVV e Wilders-it doli nga zgjedhjet me gati 24 përqind, duke u përvijuar si forca më e madhe politike. Megjithatë atij iu desh të heqë dorë nga pretendimi i tij për postin e kryeministrit. Katër partitë e koalicionit ranë dakord për krijimin e qeverisë, gjysma e së cilës përbëhet nga politikanë të partive dhe gjysma tjetër nga ekspertë apo teknicienë.

Në sondazhe partia e tij për zgjedhjet europiane nga 6 deri më 9 qershor renditet e para me 22 përqind. Në Parlamentin Europian PVV e Wilders-it do të bashkohej me grupin e ekstremit të djathtë “ID”, ku bën pjesë edhe aleatja e Wilders-it  Marine Le Pen me “Rassemblement national” nga Franca, populistët e djathtë të FPÖ nga Austria dhe AfD e Gjermanisë. Të katërta këto parti kryesojnë në vendet e tyre në sondazhet për garën elektorale për Parlamentin Europian.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *