play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Google po investon 2 miliardë dollarë për të ndërtuar një qendër të dhënash në Malajzi

today30/05/2024

Background
share close

Korporata amerikane e teknologjisë Google njoftoi këtë të enjte se do të investojë dy miliardë dollarë në ndërtimin e një qendre të dhënash dhe infrastrukturës cloud në Malajzi.

Qendra e të dhënave do të fuqizojë shërbimet dixhitale të Google si Search, Maps dhe Workspace, ndërsa kompanitë në sektorin privat dhe publik të Malajzisë do të jenë në gjendje të përdorin shërbimet e kompjuterit cloud, raporton CNN (CNBC).

Google ka lançuar gjithashtu dy programe arsimore për mësues dhe studentë të cilët do të marrin njohuritë bazë për inteligjencën artificiale.

Këto investime dhe programe pritet të kontribuojnë më shumë se 3.2 miliardë dollarë në PBB-në e Malajzisë dhe të mbështesin 26,500 vende pune deri në vitin 2030.

Azia Juglindore po bëhet një vend shumë tërheqës për kompanitë e teknologjisë për të investuar.

Microsoft njoftoi në fillim të këtij muaji se do të investonte 2.2 miliardë dollarë në Malajzi për të përmirësuar shërbimet e kompjuterit cloud dhe shtoi se do të investonte gjithashtu në Indonezi dhe Tajlandë këtë vit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *