play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

Gjykata e Madridit merr një vendim të befasishëm në favor të Superligës

today31/01/2023

Background
share close

Fifa e Uefa sospendono la Russia da tutte le competizioni

Kthesë e bujshme për fatin e Superligës nga Madridi. Gjykata Tregtare e kryeqytetit spanjoll në fakt ka pranuar ankesën e “A22Sports”, ku Superliga mund të ekzistojë dhe klubet që janë ende pjesë e saj nuk mund të sanksionohen nga UEFA dhe FIFA përndryshe, parimi i meritës që informon ligji i konkurrencës do të shtyhej.

Prandaj, në thelb, është e mundur të krijohet një konkurrencë e pavarur dhe alternative ndaj atyre të organizatës aktuale, sepse, siç shkruajnë tre magjistratët e gjykatës në shkresat në të cilat “As” ka pasur akses, FIFA dhe UEFA nuk mund të justifikojnë sjelljen e tyre kundër konkurrencës sikur të ishin të vetmit ruajtës të disa vlerave evropiane, veçanërisht nëse kjo shërben si një justifikim për të mbështetur një monopol nga i cili ata mund të përjashtojnë ose pengojnë iniciativën e asaj që aspiron të jetë konkurrenti i saj, Superliga.

Prandaj, vendimi urdhëron FIFA-n dhe UEFA-n të përmbahen nga miratimi i çdo mase apo veprimi dhe nga nxjerrja e ndonjë deklarate që pengon në mënyrë të drejtëpërdrejtë ose tërthorazi, përgatitjen ose zhvillimin e Superligës dhe gjithashtu ndalon institucionet e futbollit të shpallin ose të kërcënojnë me çdo masë disiplinore ose sanksionuese klubet, pronarët, drejtorët apo këdo që merr pjesë në përgatitjen e Superligës.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

LifeStyle

Mbyllet muzeu i vaginës në Londër

Muzeu i parë në botë me tulla dhe llaç kushtuar vaginës, vulvës dhe anatomisë femërore do të mbyllet. Muzeu i Vaginës, në Bethnal Green, në lindje të Londrës, do të duhet të gjejë një shtëpi të re. Filloi si një seri eventesh pop-up në 2017-ën dhe hapi dyert e tij në 2019-ën, me ambiente në Camden Market. Një zëdhënës i muzeut tha për Metro.co.uk: “Kur na kërkuan të largoheshim, reagimi […]

today01/02/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%