play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Eklipsi total diellor. Kur pritet të ndodhë dhe kush mund ta shohë?

today08/04/2024

Background
share close

Një eklips total diellor do të përshkojë Amerikën e Veriut me 8 prill, duke kaluar mbi Meksikë, SHBA dhe Kanada.

Eklipsi total diellor ndodh kur Hëna kalon mes Diellit dhe Tokës, duke bllokuar plotësisht një pjesë të yllit tonë.

Pritet që të zgjasë 4 minuta e 27 sekonda, gati sa dyfishi i kohës së eklipsit të madh amerikan të 21 gushtit të vitit 2017.

Në SHBA kjo ngjarje do të fillojë në Teksas në orën 13:27 dhe do të përfundojë në Maine në orën 15:35, shkruajnë mediat e huaja.

Brenda këtyre territoreve jetojnë mbi 30 milionë banorë të cilët mund të dëshmojnë këtë ngjarje, ndërsa miliona të tjerë pritet të udhëtojnë duke shkaktuar rëndesë në trafik.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *