play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Show Biz

Ed Sheeran fiton gjyqin për “Shape of You”! Gjykata i jep 1 milion dollarë dëmshpërblim

today23/06/2022

Background
share close

Ed Sheeran ka shënuar fitoren e dytë në gjyqin e tij të fundit për të drejtat e autorit, ndërsa Gjykata i akordoi këngëtarit mbi 1.1 milionë dollarë dëmshpërblim. Duke shpjeguar vendimin e tij për t’i dhënë Sheeran-it kosto të tillë të konsiderueshme, gjyqtari Antony Zacaroli shkroi në gjykimin e tij: “Pika e fillimit është të identifikohen fituesit dhe humbësit në aksion sepse rregulli i përgjithshëm është që pala e pasuksesshme të paguajë kostot e palës së suksesshme… Nuk ka asnjë dyshim për këtë: [Sheeran] padyshim fitoi dhe fitoi në çdo pikë thelbësore.”

Në prill, gjykatësi Zacaroli vendosi që Sheeran nuk kishte bërë plagjiaturë të një kënge të vitit 2015 të titulluar “Oh Why” nga Sami Chokri në hitin e tij “Shape of You”. Sheeran shkroi këngën “Shape of You” së bashku me këngëtarin e Snow Patrol, Johnny McDaid dhe producentin Steve Mac.

Ekipi ligjor i Chokri-t kishte argumentuar se, përmes një fushate publicitare dhe miqve të përbashkët, duke përfshirë themeluesin e SBTV, Jamal Edwards ( i cili vdiq pak para gjyqit), Sheeran kishte pasur mundësinë të dëgjonte – dhe të bënte plagjiaturë – këngën e Chokri. Megjithatë, në gjykimin e tij, z. Zacaroli tha: “Unë nuk e pranoj këtë. Z. Chokri është padyshim një kompozitor serioz dhe i talentuar dhe ndërsa menaxhimi i tij po përpiqej çuditërisht të krijonte një zhurmë rreth publikimit të EP, ai pati sukses të kufizuar. Sipas gjykimit tim, mundësia që këto përpjekje mund të kishin çuar në ardhjen e tij te vëmendja e Sheeran – ose sepse dikush me të cilin ishte i lidhur ia ka luajtur ose sepse e ka gjetur vetë – është në rastin më të mirë spekulativ.”

Në prill, pas vendimit të gjyqtarit Zacaroli, Sheeran publikoi një deklaratë me video në të cilën ai tha: “Ndërsa ne jemi të kënaqur me rezultatin, ndihem sikur pretendimet si ky janë shumë të zakonshme tani dhe ne jemi bërë një kulturë ku një pretendim është bërë me idenë se zgjidhja do të jetë më e lirë se çuarja në gjykatë, edhe nëse nuk ka bazë për kërkesën. Është vërtet e dëmshme për industrinë e shkrimit të këngëve.”

 

 

Sheeran besohet se ende po lufton një tjetër padi për të drejtën e autorit, për këngën e tij “Thinking Out Loud”, dhe në vitin 2016 u padit për këngën “Photograph”. Kjo çështje u zgjidh jashtë gjykatës.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Rajoni

Bullgaria hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, rrëzohet qeveria

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pasi ky shtet i hoqi veton Maqedonisë së Veriut. Në parlamentin bullgar u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 kundër.

today22/06/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%