play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Deshifrohet për herë të parë një papirus

today07/02/2024

Background
share close

Deshifrohet për herë të parë një papirus të Ercolano. Deri tani në përmbajtjen e tyre janë shkrime të dedikuara muzikës, ushqimit dhe kënaqësive të jetës.

Për deshifrimin e papiruseve, të karbonizuara nga shpërthimi i vullkanit në vitin 79 p.e.s, studiuesit e periudhës klasike kanë angazhuar Inteligjencën Artificiale.

Prej mëse 10 vitesh grupi kërkimor përdor tomografinë me rreze x. Tashmë me përfshirjen teknologjike IA janë arritur të zbulohen sekretet e dokumenteve antike të dëmtuara. Gjithsesi teksti i deshifruar deri tani është vetëm 5% e një papirusi, ndërkohë që brenda vitit 2024 priten të arrihet të lexohen edhe 4 të tillë, për të zbuluar sekrete të periudhës së artë të Pompeit.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *