play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Deputetët britanikë votojnë projektligjin që ndalon cigaren për të lindurit pas vitit 2009

today17/04/2024

Background
share close

Deputetët britanikë kanë mbështetur planin për të ndaluar këdo të lindur pas vitit 2009 të blejë cigare, duke siguruar që ai të bëhet ligj.

Projektligji u mbijetoi kundërshtive opozitare nga disa prej figurave kyçe të vendit.

Projektligji për Duhanin kaloi me 383 vota për dhe 67 kundër, raportoi BBC.

Ministrja e Shëndetësisë, Victoria Atkins, ka thënë se ligji do të krijojë “një gjeneratë të lirë nga duhanpirja”.

Megjithatë, deputetë, përfshirë edhe ish-kryeministren Liz Truss, votuan kundër duke argumentuar se ligji do të kufizonte lirinë personale.

Ish-kryeministri Boris Johnson javën e kaluar e quajti ndalimin e cigares si çmenduri.

Janë edhe disa hapa para se projektligji të bëhet ligj, por me shumë gjasë do t’i jepet vula para zgjedhjeve të përgjithshme që priten në gjysmën e dytë të vitit 2024.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *