play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhë me tokën kur dielli “të shuhet” përfundimisht

today02/02/2023

Background
share close

Think you know our Sun? Check out THESE 5 stunning facts | Photos

Lajmi i keq është se kur dielli ynë “të vdesë” përfundimisht, Toka do të shndërrohet në një copë hekuri të shkatërruar, nëse nuk “konsumohet” plotësisht.

Të gjitha gjërat duhet të marrin fund, madje edhe vetë sistemi ynë diellor. Por nuk ka ende një kohë se dielli është akoma rreth katër deri në pesë miliardë vjet larg nga fundi i tij përfundimtar.

Mirëpo, sistemi ynë diellor ende do të fillojë të bëhet pak i përafërt ndërkohë.

Të gjithë yjet, duke përfshirë diellin tonë, bashkojnë hidrogjenin në bërthamat e tyre, kështu ata prodhojnë të gjithë nxehtësinë dhe dritën e tyre. Por shkrirja e hidrogjenit lë pas një nënprodukt: heliumin. Ndërsa dielli ynë plaket me miliarda e miliarda vjet, gjithnjë e më shumë helium grumbullohet në bërthamë. Kjo e bën më të vështirë për diellin të shkrijë hidrogjenin, pasi heliumi është ndotja që po pengon. Për të kompensuar këtë dhe për të qëndruar në ekuilibër, qendra e diellit gradualisht bëhet më e nxehtë me kalimin e kohës.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%