play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Bota është ende një vend i bukur! 14 imazhe të jashtëzakonshme që tregojnë se si dukej 2023 nga lart

today26/12/2023

Background
share close

Nga bombardimet e Izraelit të Gazës pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor, deri te vazhdimi i luftës në Ukrainë dhe disa fatkeqësi natyrore, bota ka regjistruar disa momente kyçe. Sikur shkalla e këtyre ngjarjeve të mos ishte mjaft e qartë, shumë prej tyre janë kapur edhe nga hapësira.

Sky News ka zgjedhur disa nga imazhet më të habitshme, por mos u shqetësoni, ato nuk janë të gjitha lajme të këqija.

Bombardimi i Ukrainës nga Rusia.

Skynews Ukraine Maxar 6392673

Kjo foto është marrë mbi qytetet e mbuluara me borë të Soledar dhe Bakhmut në Ukrainën lindore më 10 janar, duke treguar krateret e bombave të shpërndara në të gjithë zonën – duke përfshirë rreth një shkolle të shkatërruar.

Palestinezët u detyruan të ikin

Skynews Israel Gaza Maxar 6392679

Civilët në Gaza janë paralajmëruar nga Izraeli gjatë gjithë luftës së tij me Hamasin që të evakuohen për të shmangur bombat, dhe ky imazh nga 17 nëntori tregon një turmë të madhe të mbledhur përgjatë rrugës Salah al Deen në veri, duke u përpjekur të largohen nga jugu.

Turqia u copëtua nga tërmeti

Skynews Turkey Syria Earthquake 6392689

Një tërmet me magnitudë 7.8 shkatërroi pjesë të Turqisë dhe Sirisë më 6 shkurt. Kjo pamje nga dita pasardhëse tregon këputjen e vijës së thyerjes nëpër një fushë në qytetin e Altinuzum, duke prerë një cep të një ndërtese.

 Ajsbergu në lirshëm

Ajsberg

Ajsbergu më i madh në botë, i quajtur A23a, u arratis nga pjesa e akullit Filchner-Ronne në Antarktidën Perëndimore në vitin 1986 dhe katër dekada më vonë po nxirret nga deti Weddel dhe pritet të përfundojë në Atlantikun e Jugut. Kjo fotografi satelitore e ESA-s u shkrep më 26 nëntor.

 Vendi i mrekullive të dimrit

Skynews China Maxar 6392712

Në një notë më të lehtë, por të përshtatshme dimërore, kjo skenë e mrekullueshme piktoreske është nga një festival ndërkombëtar i skulpturave të akullit dhe borës në Harbin, Kinë , i filmuar më 3 janar.

 Nevojë për shpejtësi

Skynews Australia South Korea 6392715

Australia priti Avalon Airshow-in e saj dyvjetor këtë vit dhe Maxar kapi momentin kur ekipi i “Black Eagles” i Koresë së Jugut u ngjit së bashku më 5 mars.

Bukur në rozë

Skynews Japan Maxar 6392725

Nga shumë arsye për të vizituar Japoninë, sezoni i lulëzimit të qershisë në vend është pikërisht atje. Kjo foto e bukur e Kalasë Takada është bërë më 3 prill.

Kërkoni për Titanin

Skynews Titan Sub Maxar 6392750

Më 23 qershor, një ditë pasi kërkimi për nëndetësen Titan përfundoi me fragmente të gjetura në fundin e oqeanit, Maxar kapi këtë foto të tre anijeve të përfshira në operacion.

Ciaran godet në MB

Skynews Storm Ciaran Satellite 6345653

Britania u përfshi në këtë listë falë kësaj fotografie të NASA-s të stuhisë Ciaran, e cila solli erëra me shpejtësi 85 milje në orë dhe përmbytje në Anglinë jugore dhe shkaktoi kërdi në Ishujt Channel.

“Ferri” Hawai

Skynews Hawaii Volcano Maxar 6392759

Ky imazh i keq është një foto natën e Hawait nga 7 qershori, duke treguar llavë që rrjedh pas shpërthimit të vullkanit tepër aktiv të ishullit Kilauea.

Ishujt e zjarrit

Skynews Greece Wildfires Maxar 6392761

Zjarret shpërthyen në ishujt grekë të Rodos dhe Korfuzit gjatë muajve të verës. Ky imazh me rreze infra të kuqe të 24 korrikut tregon një zonë të djegur pranë Gennadit në Rodos, me bimësi të djegur të hijezuar në të zezë.

Zemërimi i Idalia

Skynews Hurricane Idalia Florida 6267924

Florida u godit nga uragani Idalia gjatë verës, i cili la qindra mijëra shtëpi pa energji dhe disa të përmbytura plotësisht. Ky imazh e tregon atë duke përfshirë shtetin më 30 gusht.

Fuqia ushtarake e Koresë së Veriut

Skynews North Korea Maxar 6392777

75-vjetori i Ushtrisë Popullore Koreane u shënua me një paradë në Phenian më 9 shtator, me mijëra të mbledhur në sheshin Kim II Sung ndërsa lëshimet e raketave u shfaqën.

Konflikti në Sudan

Skynews Sudan Maxar 6392782

Sudani është përfshirë nga një luftë e dhunshme për pushtet këtë vit pasi luftimet mes fraksioneve rivale të ushtrisë së vendit shpërthyen në pranverë. Ky imazh nga 17 prilli tregon avionë të shkatërruar në aeroportin kryesor të Khartoum.

Nisja më e madhe e SpaceX

Skynews Spacex Maxar 6392794

SpaceX i Elon Musk u përpoq dy herë të lëshonte Starship, raketën më të fuqishme në botë, këtë vit, por nuk arriti shumë në asnjërën rast. Ky imazh i 17 nëntorit është para përpjekjes së dytë në Teksasin jugor.

Vjeshtë në Quebec

Skynews Canada Maxar 6392797

 Do ta përmbyllim këtë përshkrim, me një shënim më të bukur (dhe një pretendent për t’u bërë sfondi juaj i ri i desktopit) me këtë pamje të lavdishme të vjeshtës në provincën e Quebec të Kanadasë – veçanërisht Lac-Nilgaut – më 27 shtator.

 Bota mund të jetë ende mjaft e bukur!

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *