play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Bizneset e Kosovës pësojnë rënie në eksport, 100 milionë euro më pak se në vitin 2022

today17/01/2024

Background
share close

Sipas të dhënave doganore, Kosova në vitin 2023 ka realizuar import në vlerë prej 5.6 miliardë euro, ndërkohë që eksporti ka arritur vetëm 820 milionë euro. Krahasuar me vitin 2022 është shënuar rënie prej 100 milionë euro në krahasim me një vit më parë, ku ishte thyer rekordi duke eksportuar mallëra me vlerë 920 milionë euro.

Ministri i financave Hekuran Murati thotë se qeveria është duke e ngushtuar bilancin e shkëmbimit të mallrave, ndërsa kryetari i Aleancës së Bizneseve Agim Shahini, thotë se qeveria nuk e ka prioritet zhvillimin ekonomik.

“Kosova është shteti i vetëm që nuk e subvencionon eksportin dhe deficiti tregtar, që është diku tek rreth 88%, pra qeveria e favorizon importin dhe nuk e ka prioritet zhvillimin e vendit, promovimin e prodhimeve…”, tha Shahini.

Gjatë vitit 2023, Kosova shënoi një rritje ekonomike prej 3.5 përqind, të cilën njohës të fushës së ekonomisë e konsiderojnë të natyrshme dhe jo si rezultat të zhvillimit ekonomik.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *