play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Bëni kujdes! Google Maps përmban numra telefoni të rremë për disa linja ajrore!

today19/12/2023

Background
share close

Google po punon për të rregulluar informacionin e rremë të kontaktit për disa linja ajrore kryesore në Google Maps pasi një përdorues i Twitter gjeti një numër telefoni që lidhte në të vërtetë telefonuesit me mashtruesit.

Numrat e telefonit dukej se ishin ndryshuar në listat e Google Maps për vendndodhjet e shumë linjave ajrore në aeroportet John F Kennedy dhe LaGuardia në Nju Jork. Linjat ajrore të prekura përfshinin Delta, American, Southwest dhe Qantas, pohoi përdoruesi në një postim të shikuar gjerësisht.

Përdoruesi i Twitter detajoi përvojën e tij duke u përpjekur të kontaktonte Delta-n pasi një fluturim i anuluar e la atë të kërkonte një linjë ndihme për të ri-rezertuar. Pasi thirri numrin e listuar, ai mori një telefonatë nga ai që dukej të ishte një agjent i shërbimit ndaj klientit të Delta, por nga një linjë me një kod shteti francez.

“Duke i dhënë atij numrin dhe emrin tim të konfirmimit, ai ishte në gjendje të kërkonte informacionin e udhëtimit tim në Delta. Ai gjeti [një] fluturim alternativ nga Newark, duke u larguar më vonë në mbrëmje. Por ai kishte nevojë që unë ta konfirmoja. Ai u përpoq të më dërgonte mesazhe pas kësaj dhe ai u përpoq të pamundurën për aq kohë që të më ndihmonte të hipja në një fluturim… Ai donte që unë t’i paguaja 5 herë më shumë se çmimi i biletës origjinale”, tha ai.

Mashtruesit që kërkojnë të mashtrojnë klientët që nuk dyshojnë janë në gjendje të modifikojnë numrat e telefonit të listimeve lokale të bizneseve të kompanive të mëdha në rezultatet e Google, një çështje që gjiganti i teknologjisë thotë se po punon për ta luftuar. Një zëdhënës i Google tha për CNN: Ne nuk e tolerojmë këtë aktivitet mashtrues dhe po monitorojmë dhe evoluojmë vazhdimisht platformat tona për të luftuar mashtrimin dhe për të krijuar një mjedis të sigurt për përdoruesit dhe bizneset. Ekipet tona kanë filluar tashmë të rikthejnë pasaktësitë, të pezullojnë llogaritë me qëllim të keq të përfshirë dhe të aplikojnë mbrojtje shtesë për të parandaluar abuzime të mëtejshme. Google monitoron vazhdimisht përmbajtjen e kontribuar për të zbuluar dhe hequr informacionin mashtrues, duke zbatuar politika që thonë se të gjitha kontributet duhet të bazohen në përvoja dhe informacione reale.

Bizneset e dëmtuara si linjat ajrore janë në gjendje t’i tregojnë shqetësimet si Google ashtu edhe organet e zbatimit të ligjit për mashtrues të dyshuar.

“Sa herë që marrim dijeni për një mashtrim të supozuar që synon klientët tanë, përfshirë edhe këtë situatë, ne kryejmë menjëherë një hetim. Duke përdorur faktet e marra nga një hetim, kur të jetë e mundur, ne mund të trajtojmë çdo situatë unike sipas nevojës me mjetet e nevojshme ligjore që disponojmë”.

Delta gjithashtu këshillon klientët që të kontaktojnë linjën ajrore vetëm përmes kanaleve të njohura si numrat e listuar në faqen e tyre të internetit ose opsionin e tyre të mesazheve në internet.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *