play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

“Bekimi nuk i duhet mohuar askujt”, Papa Françesku për martesat mes të njëjtës gjini: Dy njerëz që e duan njëri-tjetrin

today07/02/2024

Background
share close

Papa Françesku, në një intervistë për të përjavshmen katolike italiane “Credere”, iu referua edhe një herë vendimit të tij për të dalë në favor të bekimit të çifteve të të njëjtit seks nga priftërinjtë katolikë.

“Askush nuk reagon nëse unë bekoj, le të themi, një biznesmen që shfrytëzon botën, por ata reagojnë nëse bekoj një homoseksual”, tha kreu i Kishës Katolike dhe theksoi se “kjo është hipokrizi”.

“Pika qendrore e vendimit tim është ndjenja e mirëseardhjes”, theksoi ai.

Peshkopi argjentinas shtoi se “nuk duhet mohuar bekimi askujt” dhe se “ai po bekon dy njerëz që e duan njëri-tjetrin, të cilëve u kërkon të luten edhe për të,  jo një martesë të të njëjtit seks”.

Qëndrimi i Papës, në thelb, është se “bekimi duhet t’u jepet të gjithë njerëzve që janë në gjendje të marrin pagëzimin hyjnor“.

“Bota vuan, ne priftërinjtë ndonjëherë jetojmë rehat. Duhet të ndjejmë lodhjen, sa po vuajnë njerëzit”, shtoi Françesku.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *