play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

BE njofton planin prej 108 milionë euro për Autoritetin Palestinez

today22/12/2023

Background
share close

Bashkimi Europian ka njoftuar një plan të ri ndihme prej 118 milionë euro për Autoritetin Palestinez. Autoriteti është përgjegjës në Bregun Perëndimor por jo Gazën, i cili drejtohet nga Hamasi.

Komisioni Europian tha se ndihma do të ndihmojë në pagimin e pagave dhe pensioneve të nëpunësve civilë në Bregun Perëndimor, ndihmat sociale për familjet në nevojë dhe pagesën për referimet mjekësore në spitalet e Jerusalemit Lindor.

BE-ja është gjithashtu e gatshme të vazhdojë të ndihmojë Autoritetin Palestinez në një afat më të gjatë, tha presidentja e saj, Ursula von der Leyen.

“Ne po reflektojmë për një paketë më të gjerë afatmesme për vitin e ardhshëm për të kontribuar në stabilitetin ekonomik dhe politik të Gazës dhe Bregut Perëndimor, si pjesë e përpjekjeve më të gjera ndërkombëtare për një zgjidhje me dy shtete. “, tha ajo në një deklaratë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *