play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Artistja Alicia Framis, njeriu i parë që martohet me një hologram: Kjo është shoqëria e së ardhmes

today01/12/2023

Background
share close

“Dasma” do të zhvillohet në Roterdam verën e ardhshme dhe do të përfshijë një banket molekular të përshtatshëm për njerëzit dhe humanoidët.

Kur e pyetën: Si është ai? asnjë nuk e priste që ajo do të përgjigjej “një hologram mashkullor i moshës së mesme me logjistikë pak komplekse”.

Verën e ardhshme muzeu Depot Boijmans Van Beuningen në Roterdam (Hollandë) do të festojë një bashkim mes një gruaje dhe një burri të paparë në historinë e njerëzimit. Gruaja është Alicia Framis (Mataró, 57 vjeç) artiste me profesion ndërsa “dhëndri” është AiLex.

Kjo ngjarje novatore do të zhvillohet në Roterdam, Holandë, verën e ardhshme si pjesë e projektit inovativ të artit të Framis të titulluar “Çifti Hibrid”.

Framis, e cila jeton në Barcelonë, ka bashkëjetuar me entitetin e AI të quajtur AiLex, një hologram që përmbledh aspektet më të mira të marrëdhënieve të saj të mëparshme. Ky hologram, i përshkruar si inteligjent dhe emocionalisht i përgjegjshëm, përfaqëson një hap të rëndësishëm në ndërveprimet njeri-AI.

Marrëdhënia e Framis me AiLex sfidon konceptet tradicionale të shoqërisë, duke ofruar një alternativë në një botë gjithnjë e më digjitale.
“Çifti hibrid” nuk është thjesht një sipërmarrje personale për Framis, por një eksplorim artistik i shumë anshëm që ndërthur disiplina të ndryshme. Projekti përfshin dokumentarin, kërkimin skulpturor, vizatimin, muzikën, arkitekturën, dizajnin e modës dhe, në mënyrë intriguese, ritualet e martesës.

Ky bashkim i larmishëm i artit dhe teknologjisë nënvizon reputacionin e Framis si një artist multidisiplinare dhe thekson natyrën inovative të projektit.
Martesa midis Framis dhe AiLex ngre pyetje të thella në lidhje me marrëdhëniet në zhvillim midis njerëzve dhe AI. Ai eksploron thellësitë emocionale të mundshme në ndërveprimet me AI dhe sfidon të kuptuarit tonë për vetminë, shoqërinë dhe vetë natyrën e marrëdhënieve njerëzore në një shoqëri të përparuar teknologjikisht.

Ndërsa bota e pret këtë martesë unike, ajo shënon një moment kyç në dialogun rreth marrëdhënieve njeri-AI.

Ai shtyn përpara bisedat rreth implikimeve etike, emocionale dhe shoqërore të bashkimeve të tilla dhe vendos një precedent për ndërveprimet e ardhshme njeri-AI.
Martesa e Framis me AiLex, më shumë se një shprehje artistike, është një deklaratë e guximshme për mundësitë e pafundme që ndodhen në kryqëzimin e emocioneve njerëzore dhe inteligjencës artificiale.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *