play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Arabia Saudite po përgatitet të hapë dyqanin e parë të pijeve alkoolike për diplomatë

today24/01/2024

Background
share close

Arabia Saudite po përgatitet të hapë dyqanin e saj të parë të pijeve alkoolike në kryeqytetin Riad që do t’u shërbejë ekskluzivisht diplomatëve jomuslimanë.

Blerësit do të duhet të regjistrohen nëpërmjet një aplikacioni celular, të marrin një kod miratimi nga ministria e jashtme dhe të respektojnë kuotat mujore kur blejnë, thuhet në dokument, raporton Reuters.

Lëvizja shënon një moment historik në përpjekjet e mbretërisë, të udhëhequr nga Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, për të hapur vendin ultra-konservator mysliman ndaj turizmit dhe biznesit, pasi pirja e alkoolit është e ndaluar në Islam.

Dyqani i ri ndodhet në Lagjen Diplomatik të Riadit, një lagje ku banojnë ambasadorët dhe diplomatët, dhe do të jetë “rreptësisht e kufizuar”, thuhet në dokument.

Ishte e paqartë nëse emigrantët e tjerë jomuslimanë do të kishin akses në dyqan. Miliona emigrantë jetojnë në Arabinë Saudite, por shumica e tyre janë punëtorë myslimanë nga Azia dhe Egjipti.

Një burim i njohur me planet tha se dyqani pritet të hapet në javët e ardhshme.

Arabia Saudite ka ligje të rrepta kundër pirjes së alkoolit të dënueshme me qindra kamxhik, dëbim, gjobë ose burgim, dhe emigrantët gjithashtu përballen me dëbim. Si pjesë e reformave, fshikullimi u zëvendësua kryesisht me dënime me burg.

Alkooli disponohej vetëm përmes postës diplomatike ose në tregun e zi.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *