play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Aeroporti ndërkombëtar ku një rrugë makine kalon në mesin e pistës

today16/01/2024

Background
share close

A keni parë ndonjëherë të ndaloni makinën në semafor për të lënë të kalojë një aeroplan në pistë?

Kjo ka ndodhur deri kohët e fundit me shoferët që kalonin rrugën kryesore të aeroportit të Gjibraltarit, teksa rruga kryesore drejt Spanjës kalon përmes pistës së tij të ngritjes, duke krijuar probleme serioze trafiku.

Ishulli i Gibraltarit është territor i Britanisë dhe aeroporti i tij zotërohet nga forcat ajrore britanike të Gjibraltarit. Ka gjithashtu një terminal për civilët ku fluturojnë disa linja britanike pasagjerësh.

Pista e aeroportit të Gjibraltarit kryqëzohet me bulevardin Winston Churchill, që vijon deri në kufirin me Spanjën dhe rrjedhimisht është rruga më e ngarkuar në Gjibraltar.

Kjo do të thotë se kur avionët ulen ose ngrihen prej tij rruga e makinave duhet të mbyllet, duke krijuar radhë të gjata trafiku.

Ajo përdoret gjithashtu nga këmbësorë dhe faqja e internetit e aeroportit e përshkruan si një “atraksion i pazakontë turistik”.

Në të thuhet: “Vizitorët mund të habiten kur janë duke ecur në një rrugë ku dy minuta më parë është ulur avioni i tyre”.

Por megjithëse historia ka tërhequr vëmendje gjatë viteve tashmë asaj i ka ardhur fundi tashme.

Një ‘bypass’ në formë tuneli tashmë kalon poshtë pistës duke ndaluar akumulimin e mjeteve në dy anët e aeroportit.

Tuneli u inaugurua më 31 mars  2023, dhe kalimi makinave në pistë u ndalua.

Rruga kryqëzuese mbetet aty por tashmë përdoret vetëm për emergjenca.

Kalimtarët dhe çiklistët kanë tunelin e tyre por gjithashtu mund të përdorin rrugën mbi pistë në këmbë ose me mjetet e tyre të lehta.

Pista e aeroportit të Gjibraltarit kryqëzohet me bulevardin Winston Churchill, që vijon deri në kufirin me Spanjën

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *