play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës vishet kuq e zi për 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

today28/11/2023

Background
share close

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës uroi udhëtarët shqiptarë me rastin e 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë si edhe promovoi disa prej elementëve më të bukur të kulturës, për udhëtarët e huaj.

Grupi i ansamblit të Këngëve dhe Valleve performoi në pika të ndryshme të terminalit duke krijuar një atmosferë magjike për udhëtarët vendas e të huaj, me këngët dhe meloditë tradicionale të muzikës popullore shqiptare.

Aeroporti u gjallërua përmes elementëve të pasur kulturorë të trashëgimisë shqiptare, të shoqëruara me zërat e mrekullueshëm të performuesve të ansamblit.

foto galeri

foto galeri

foto galeri foto galeri foto galeri

Gjithë hapësirat në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës iu dedikuan promovimit të elementëve të etnografisë së vendit, duke treguar identitetin e pasur të trevave të Shqipërisë. E gjithë kjo përvojë ofroi një copëz të kulturës si suvenir për ata që udhëtonin përmes TIAs.

Pasagjerët që udhëtuan gjatë kësaj dite, morën me vete energji pozitive si edhe dhurata simbolike që TIA ndau për të gjithë. Me flamuj të kuq nëpër duar, të rritur e fëmijë, u bashkuan në këngë dhe valle.

 

Ky është një vit i sukseshëm për historinë e turizmit në Shqipëri. Arsye për rritjen e turizmit në vend ka qenë edhe rritja e kapaciteteve të terminalit si edhe shtimi i linjave low-cost. Ndaj, TIA, si pjesë e Kastrati Group, zghodhi që festën ta zhvillonte pikërisht aty ku takohen dhe ndahen kulturat nga e gjithë bota, për të nderuar dhe promovuar trashëgiminë kulturore të Shqipërisë.

 

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *