play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Adoleshentja që vuan nga alergjia ndaj ujit

today21/09/2022

Background
share close

Like gasoline on my body': Teen develops allergy to water

Jeta e një adoleshenteje mori një kthesë të papritur në vitin 2021 pas gati një viti vizitash te mjekët. 14-vjeçarja Sadie Tessmer u diagnostikua me urtikari hidrogjenike, e njohur zakonisht si një alergji ndaj ujit. Ajo vinte re se diçka e çuditshme ndodhte sa herë bënte dush.

Lëkura bëhej e kuqe por nëna e saj mendonte se uji ishte shumë i nxehtë. Dhe çdo kontakt me ujin, qoftë edhe me lotët e saj, i shkakton dhimbje të padurueshme. Pas një vizite te dermatologu, ajo u diagnostikua me alergjinë që besohet se prek vetëm 50 deri në 100 njerëz në botë.

Sadie Tessmer, 14 vjeç, nga Buffalo, Missouri, shpërthen në kosheret e kuqe të dhimbshme sa herë që prek ujin. Mbi këmbët e saj shfaqen në vaskë kur ajo ka një reaksion alergjik ndaj ujit

“Ndjeva sikur dikush po më hidhte benzinë ​​dhe po më vinte flakën. Skuqesha dhe ndihesha sikur po digjesha sa herë që bëj dush, laja duart ose djersitesha. Nuk e duroj dot çdo gjë që po ndodh, filloj të qaj dhe kjo e bën edhe më keq situatën time sepse jam alergjike ndaj lotëve të mi”, tha ajo.

Deri në mesin e vitit 2021, Sadie nuk kishte probleme me ujin dhe i pëlqente të notonte. Më pas befas, në fund të vitit 2021, ajo filloi të vërejë se i digjte lëkura në të gjithë trupin pasi bëri dush dhe u la në një gjendje konfuzioni.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Bota

Zuckerberg, humb më shumë se gjysmën e pasurisë

Një goditje e madhe dhe mjaft e pazakontë është regjistruar për themeluesin dhe kreun e MetaPlatforms të Facebook, Mark Zuckerberg, i cili e pa pasurinë e tij të pakësuar me më shumë se gjysmën e vlerës së saj. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, i cili gjurmon njerëzit më të pasur në botë, Zuckerberg ra në vendin e 20-të. Kjo është humbja më e madhe midis ultra të pasurve të […]

today21/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%